НАЈОПАСНИЈА ВРСТА АЈКУЛЕ У ЈАДРАНУ Регион на ногама, огласио се стручњак и открио да ли треба да страхујемо
Саговорник истиче како су велике беле ајкуле некад биле чешће у Јадрану него сад.
Вест да су рибари код Рогознице уловили јединку велике беле ајкуле, фотографисали се с њом, а затим је продали ресторану, изазвала је велику пажњу у јавности. Очекивано, реаговали су и научници. У Фејсбук групи "Живи свет Јадранског мора" познати хрватски биолог Петар Кружић поручио је рибарима да не продају уловљене морске псе, јер су такви проналасци изузетно вредни.
- Велика бела ајкула је строго заштићена врста (Правилник о строго заштићеним врстама - NN 144/13, 73/16), као и велики део морских паса који обитавају у Јадрану. Због тога се никако не смеју продавати. Ако се случајно улове, као што је овде случај, улов треба пријавити, најбоље Институту за океанографију и рибарство и инспекцији рибарства или поморској полицији. Овај улов је значајан за колеге који се баве морским рибарством, не само на Јадрану – рекао је др. Петар Кружић, ванредни професор на Природословно- математичком факултету (ПМФ) у Загребу.
УХВАЋЕНА ВЕЛИКА БЕЛА АЈКУЛА НА ХРВАТСКОМ ПРИМОРЈУ! Стручњак остао шокиран када је видео фотографију рибара како држе звер из дубина
ФЕКАЛИЈЕ И WC ПАПИР ПРЕЛИВАЈУ СЕ ИЗ ЈАМЕ НА ХРВАТСКОМ ПРИМОРИЈУ! Грађани и туристи у паници "питање је дана када ће се неко заразити"
ЈЕЗИВ НАПАД АЈКУЛА! Јахта откинута, три особе извучене из мора (ФОТО)
Млада јединка
- Нажалост, о уловљеној јединки не знамо готово ништа. Нема података о морфологији, тј колика је била дужина, тежина и слично, као ни тачног места улова. Ништа. Само да је уловљена негде код Рогознице. Мени су послате слике за идентификацију врста, преко, вероватно, десете руке. То је штета. Велика штета. Али, процењујем да је реч о младој јединки величине 1,5 метар која је вероватно уловљена на парангал – нагласио је Кружић.
Велика бела ajkula (Carcharodon carcharias) врста је морског пса, једина преживела из рода Carcharodon.
- Велике беле псине живе у умерено топлим морима, ретко залазе у тропска мора. Средоземно море, па тако и Јадранско им је нормално станиште одувек. Врста је топ предатор и има велику улогу и очувању биоразноликости мора. Заштићена је врста јер се популација знатно смањила, поготово у Средоземном мору. Највише их има уз обале Аустралије, Јужноафричке Републике и Калифорније, али само зато што се тамо највише спомињу. Има их посвуда, али у све мањем броју. Главна храна су им туне и морски сисавци. Врста нема добру репутацију због играних филмова, али ми улазимо у њено станиште. Спада, уз морске псе тигра и бика, у најопасније врсте. Ипак, опасност од њеног напада је изузетно мала у Јадрану. Пре ће вас ударити гром код одласка на плажу – нагласио је Кружић.
Некад су биле чешће у Јадрану
Саговорник истиче како су велике беле ајкуле некад биле чешће у Јадрану него сад.
- Откад је у Јадрану мање њихове хране, као што су морске медведице и туне, и оне су све ређе. Не можемо рећи да "залута" у Јадран, јер Јадран није мали нити су Отрантска врата уска за улазак. Пре стотинак година у подручју Тршћанског залива су их годишње уловили до пет јединки у рибарске мреже. Данас се у Јадрану виде врло ретко. Једна женка се доста дуго задржавала на италијанској страни око Анконе, уз плинске платформе. Због ранијих улова јувенилних (младих) јединки дуго се сматрало да се размножава у подручју Туниса, Малте и Сицилије. Тамо су их често уловили у рибарске мреже код излова туне – закључио је Кружић.
Морски пси спадају у древне животињске врсте, појавили су се пре отприлике 400 милиона година, а последњих 70 милиона година практички се нису мењали. Иако људи имају искривљену перцепцију да су морски пси "опасна чудовишта", они су пресудни за морску околину јер се хране потенцијално деструктивним популацијама риба. Студија објављена 2021. године у водећем светском научном часопису Натуре показала је како је од 1971. године нестало 71 посто морских паса: сваког сата убије се 11.000 морских паса, односно три сваке секунде. Данас су морски пси изложени ризику од изумирања који првенствено узрокује прекомерни излов, као циљани лов на морске псе и чешће "прилов" током риболова на друге врсте попут туне и сабљарке.