НЕ ОДРИЧУ СЕ УСТАША, ВЕЋ ИХ СЛАВЕ! Хрватски шеф дипломатије открио споменик кардиналу Степинцу!
Хрватски црквени, али и део државног врха одао је ових дана почаст кардиналу. Нови шеф дипломатије Гордан Грлић Радман у Кобленцу открио споменик Степинцу
У исто време док из Ватикана по ко зна који пут стижу вести да до даљег нема ништа од проглашења Алојзија Степинца светим, хрватски црквени врх, на челу са кардиналом Јосипом Бозанићем у загребачкој катедрали обележио је у понедељак увече "Степинчево", као подсећање на 10. фебруар 1960, када је умро у Крашићу.
ДРАМА У ПОДГОРИЦИ: Бачена бомба на породичну кућу затворсог службеника
НИКАД СТРОЖИ ЗАКОН! Од 15 до 60 дана ЗАТВОРА ЗА ВОЗАЧЕ који возе под дејством алкохола или одбију тестирање
ТРАГЕДИЈА У БИЈЕЛОМ ПОЉУ: Аутомобилом се закуцао у бандеру - ПОГИНУО младић
- Његова смрт пре шездесет година изгледала је у очима непријатеља као завршетак који земља треба заувек да прикрије и сакрије. Циљ и није био само надбискуп, него Црква - рекао је Бозанић на миси којој је присуствовао и папински нунциј у Хрватској Ђорђо Лингуа.
Бозанић није уопште споменуо папу Фрању и његове поруке око Степинчеве канонизације, али је рекао да је "у Хрватској и у свету Степинчево мучеништво добило нове гране и младице" и како његово родно место Крашић постаје средиште ходочашћа.
- У Хрватској, али и у другим земљама које су искусиле комунистички тоталитаризам и даље покушава да се створи неистинита слика - истакао је Бозанић.
Свој допринос обележавању шездесет година од смрти контроверзног кардинала, чија улога у првој години Другог светског рата када су усташе формирале такозвану НДХ није разјашњена до данас, дао је и нови хрватски шеф дипломатије Гордан Грлић Радман, који је у Кобленцу у Немачкој током викенда говорио о "великану Цркве, кардиналу Степинцу".
Цитирао је и Степинчев говор у загребачкој катедрали у октобру 1942. године када је кардинал рекао: "Сваки народ и свака раса имају право на живот достојан човека и на поступак достојан човека. Сви они без разлике, били припадници циганске расе или које друге, били црнци или углађени Европејци, били омражени Јевреји или поносни аријци имају једнако право да говоре: Оче наш који јеси на небесима!"
Радман је у Кобленцу свечано открио и споменик Алојзију Степинцу и при томе казао да је то импресивно сведочанство вере. -Можемо бити захвални на људима попут блаженог кардинала Алојзија Степинца"- казао је хрватски шеф дипломатије.
Степинчево" је осим у Загребу, обележено у многим хрватским градовима попут Пожеге, Запрешића, Брезовице, а бискуп Антун Шкворчевић је на миси запитао које је права истина о Степинцу.
- Да ли је истина о Степинцу оно што одређена хисториографија у суседној земљи и данас о њему расправља, полазећи од заданог циља да га прикаже као злочинца, а да не мари за целовиту истину, него тражи оправдање за своје поставке - рекао је Шкворчевић позвавши свештенике и вернике да следе "Степинчев пример".
а црквеном обележавању у Запрешићу могло се чути да се Степинац "не само супротставио режиму НДХ већ и спасавао људе". У Мркопљу је представљен реликвијар са крвљу Алојзија Степинца коју су сачувале сестре Св. крижа, а по хрватским црквама могло се чути и да се верници љуте на папу Фрању што га не проглашава светим.
Војни бискуп Јуре Богдан рекао је за Степинца да је "јунак нашег времена", сведок и пример Цркви за сва времена. "Борио се за Божја и људска права у овоме свету".