НЕМАЧКА ХИТНО ШАЉЕ ВОЈСКУ У БИХ: Регионом се шири забринутост, код комшија стиже 50 војника!
Одлуку о томе данас је потврдио и Бундестаг.
Немачки парламент одобрио је у петак увече прераспоређивање војника Бундесвера у Босну и Херцеговину у оквиру безбедносне мисије ЕУ Althea (Еуфор).
ХАОС У БУГАРСКОЈ: Мандатар без подршке за формирање владе
ЖЕСТОК ПРОДОР РУСА КА ЗАПАДУ: Москва сузбија Украјинце на ове две кључне локације
КОМИТЕ ПРАВЕ ХАОС У ПОДГОРИЦИ - УКЉУЧИЛИ СИРЕНЕ ЗА УЗБУНУ: Екстремисти блокирали улицу - покушавали да се пробију до зграде владе (ВИДЕО)
Према владином предлогу, Немачка ће у Босну и Херцеговину послати до 50 својих војника.
После деценије паузе, Немачка је недавно објавила да ће поново распоредити своје трупе у Босну и Херцеговину у оквиру мисије Althea.
Одлуку о томе данас је потврдио и Бундестаг.
За предлог владе гласало је 516 посланика, против је било 98, а три су била уздржана. Предлог су подржали и чланови владајуће коалиције и опозициони конзервативци. У оквиру мисије биће распоређено до 50 војника, али ће за сада бити ограничено на годину дана.
Одлуку о премештају војника у Босну и Херцеговину Влада је образложила тренутном политичком ситуацијом у земљи, која, према њиховим речима, изазива забринутост.
Притом је поменула етничке поделе које спречавају спровођење реформи, као и националистичку и хушкачку реторику.
Истовремено, посланици су усвојили резолуцију о подршци Босни и Херцеговини коју су поднели владајући социјалдемократи, зелени и либерали. У њему се, због растуће напетости и сепаратистичких тенденција у земљи, федерална влада позива да појача подршку Босни и Херцеговини.
У резолуцији је критиковано и политичко деловање националистичких политичара, помињући српског члана Председништва БиХ Милорада Додика и председника странке ХДЗ БиХ Драгана Човића.
Залажу се и за санкције против особа, институција и компанија које систематски нарушавају суверенитет и територијални интегритет Босне и Херцеговине.
Додик је на састанку са руским председником Владимиром Путином у Санкт Петербургу средином јуна рекао да Република Српска не подржава проширење мандата мисије Алтеа. Изјаснио се и против распоређивања немачких војника у Босни и Херцеговини.
Althea је операција мисије ЕУ у БиХ која надгледа имплементацију војног дела Дејтонског споразума. Западне земље страхују да би Русија могла гласати против продужења мисије почетком новембра у Савету безбедности УН, што би заузврат могло да угрози стабилност и мир у земљи, преноси хрватска новинска агенција Хина.
БОНУС ВИДЕО: Атентат на бившег јапанског премијера Шинзо Абеа