"НЕМАМ СТРАХ ЗБОГ ПРЕТЊИ МАФИЈЕ" Абазовић тврди да има поверења у полицију, открио ко штити Мила од СИГУРНОГ ЗАТВОРА
Абазовић се осврнуо на намере припадника кавачког клана да изврше атентант на њега
- Нисам сигуран да смо ми, као политичке елите, баш сви спремни да поднесемо жртву и морам да признам да се осећа одређена доза усамљености кад је у питању борба против организованог криминала. Прстен заштите око мене јесте повећан и ја нисам претерано задовољан због тога, али немам страх, већ одлучност, иако не могу да проценим шта ће бити на крају - рекао је у великом интервјуу за медије, потпредседник Владе Црне Горе и координатор служби безбедности, Дритан Абазовић.
Након избора у августу 2020. године, лидер грађанског покрета "УРА" је заједно са Здравком Кривокапићем, сада премијером Црне Горе, и Алексом Бечићем, председником Скупштине, чинио тројац који је повео ову приморску државу кроз прве политичке промене после 30 година владавине Мила Ђукановића.
МИ ЊИМА ВАКЦИНЕ, ОНИ НАМА ГРАТИС ПРИЗНАЊЕ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ! СРАМОТА! Алекса Бечић признао лажну државу Косово (ВИДЕО)
ИЗБОРНА ТИШИНА У ХЕРЦЕГ НОВОМ: Да ли ће Милови пулени наставити губитнички низ свог вође?
КНЕЖЕВИЋ "ПОКОПАО" ЂУКАНОВИЋА: Мило се поново презнојава, мора да су сви Кавчани похапшени па нема дроге у ЦГ (ВИДЕО)
На том путу, за нешто више од 150 дана, колико постоји нова Влада Црне Горе, неминован је био обрачун са остацима претходног система, који је према Абазовићевим речима, на многим местима у потпуности срастао са мафијом.
- Не би се криминал толико осоколио да није било те директне и индиректне подршке од политичких центара моћи. Поступак доказивања јесте сложена ствар и видећемо ко ће бити обухваћен истрагама у неком наредном периоду, али да би до тога дошли, ми најпре морамо да реформишемо постојеће институције које су и даље заробљене. Иако је претходна власт смењена, још увек није дошло до промене менталитета деловања унутар институција - истиче он.
У разговору за медије, Абазовић се осврнуо и на намере припадника кавачког клана да изврше атентант на њега, заштити коју је добио након тих сазнања, спрези државе и мафије, али и о одговорности председника Црне Горе, Мила Ђукановића за бујање кримнала у овој држави.
На седници Скупштине 11. маја требало би да се нађе и предлог за разрешење министра правде Владимира Лепосавића због изјаве о Сребреници. Најавили сте већ да ћете гласати за смену. Ако до тога дође, како ће се та смена одразити на владу?
Ја мислим да је тог дана најважније питање које се односи на тужилачке законе. Мислим да је то нешто што највише оптерећује јавност из разлога што би промене унутар тужилаштва, по нашем скромном суду, значиле и активнију борбу против организованог криминала и корупције. То би допринело и нашем европском путу, односно оном делу који се односи на владавину права. То је тачка која, чини ми се, највише оптерећује јавност. Уколико након те тачке, у наредним данима седнице која ће се свакако наставити, буде и предлог о разрешењу министра, ми ћемо позвати да се свако изјасни онако како мисли да би требало. Ми ћемо пратити предлог премијера Кривокапића и то је то. Не мислим да ће то изазове неке веће политичке турбуленције у Црној Гори, како год да се заврши.
Има ли Влада Црне Горе заједнички став по питању Сребренице?
Ја мислм да је предлог који је премијер Кривокапић упутио Скупштини јасан сигнал и јасан став. Све остало је покушај увлачења у дубљу политичку дебату која добија неке непотребне обрисе. Ми имамо споразум од 07. Септембра који је јасно трасирао пут ове владе и она се држи тог споразума. Ко не може да буде део тог пута, не би требало ни да буде препрека њему, већ би требало да сачека неки нови политички моменат. У суштини, не видим никакав проблем у ставовима Владе Црне Горе. Чак мислим да је ова влада, за разлику од бројних других у региону, посегнула за нечим што није баш свакодневица.
У неколико наврата сте истицали да је организовани криминал срастао са појединим деловима система у Црној Гори. Где сте све детектовали те везе?
Свуда смо их детектовали и то је буквално јавна тајна. То су детектовали и извештаји Европске комисије, Фридом Хауса, Стејт Департмента и бројних других међународних организација. То је логична последица тридесетогодишње несмењивости власти. Да таквих веза није било, ми не бисмо причали о оваквом виду борбе против организованог криминала и корупције. Да смо преузели власт у земљи која је потпуно уређена по тим питањима, сигурно не би било ни оваквих акција, нити потребе за неким драстичнијим променама у тужилаштву и осталим институцијама. Међутим, за ових тридесет година наталожило се свега и свачега. Било је ту и добрих ствари, не могу рећи да је све било негативно, али чињеница је да нема организованог криминала без спреге са политичким естаблишментом. Снагу организованом криминалу дају везе, односно мрежа коју они имају унутар институција система, које их штите, праве се да их не виде и омогућавају им да неометано обављају свој бизнис. На тај начин се криминалцима омогућава да расту и чак у једном тренутку буду јачи и од саме државе.
Мислите да је у питању подршка која је долазила с врха државе?
Наравно да мислим на врх саме државе. Не би било коректно и правдено да ми сад за све оптужимо неке службенике и ниже чиновнике и да проглашавамо невиним људе који су суштински управљали државом. Штавише, ја мислим да су једини кривици ти људи с врха државе, јер су они, сигуран сам, имали све информације и знали шта се дешава. Међутим, они нису имали вољу, петљу, знање, а у неким ситуацијама вероватно ни довољно храбрости да се таквим стварима супроставе.
Колико то тренутно отежава вашу и позицију нове власти у Црној Гори?
Веома много нам то отежава посао. То су врло сложене државне операције које носе одређене безбедоносне ризике, али ми верујемо да ћемо се изборити са тим. Прошло је тек 150 дана од формирања нове власти, а ово што смо ми урадили недавно (хапшење припадника кавачког клана) је подвиг међународних размера. Нико није очекивао да су Управа полиције, наше институције и службе спремне за тако нешто. Чак су људи са међународним кредибилитетом, а који помажу наше реформе, говорили да ће нам бити потребно најмање од 18 до 24 месеца да припремимо службу за неке подухвате. Међутим, ми смо показали велику одлучност. Ја нећу рећи да смо спремни у свим ситуацијама, али смо одлучни и имамо политичку вољу. Имамо јасне задатке које су грађани поставили пред нас и желимо да радимо по тој агенди. Знамо да неће бити лако, али истински верујемо у успех.
Та политичка воља некада зна и да кошта, па сте тако и сами постали мета мафије. Говорило се да припадници кавачког клана припремају ваше убиство. Можете ли да објасните како је полиција дошла до тих сазнања?
Не бих да откривам детаље, јер су у питању тајни подаци. Углавном, ја сам задовољан радом Управе полиције. Они су успели, захваљујући комуникацији коју имају на међународном плану, да пресретну одређене поруке. Мислим да је веома значајно да имамо те информације. Ми смо од старта били свесни да операције које спроводимо носе велики безбедоносни ризик. Ми се не суочавамо са безопасним људима и особама које су доступне систему. У питању су људи који имају енормну финансијску моћ, логистику и боље су опремљени од полиције. Свако разуме да било какав атак на њих, њихову имовину, слободу, односно покушај да се они приволе правди, мора да кошта. Колика ће бити та цена, остаје да се види. Али све што ће се десити, томе смо наредни и спремни смо да платимо шта је потребно. То говорим у своје лично име, не у име служби. То је мисија коју смо одабрали и знали смо да неће бити лако после 30 година једне исте власти, али не можемо сад да се колебамо кад смо дошли у ситуацију да нешто урадимо. Што се мене тиче, нисам спреман на уступке и нећу се ни за центиметар померити из онога за шта сам убеђен да је једини пут правде у Црној Гори.
Да ли сте забринути за своју безбедност? Да ли и даље добијате претње?
Не могу да уђем у детаље које би били занимљиви за јавност. Препустио сам да Управа полиције и Агенција за националну безбедност раде свој посао. Тај прстен заштите око мене је повећан и ја лично нисам претерано задовољан због тога, јер нисам на то навикао, нити сматрам да некоме дугујем нешто. Међутим, не желим и не могу да се мешам у нешто што је професионални део посла. Немам страх и имам одлучност, а шта ће на крају бити, то не могу да проценим. Мислим да не би требало додатно изазивати некога на себе, али, с друге стране, немам страх. Надлежне институције нека раде свој посао на начин на који мисле да би требало. Ја сам тим људима лично захвалан и осећам се прилично сигурно кад видим с којим ентузијазмом они раде свој посао.
Шта нам говоре овакве и сличне информације? Је л’ организовани криминал толико снажан у овом тренутку да чак ни ви не можете бити потпуно безбедни?
Ја мислим да овде постоји само један проблем. Можда ће звучати себично што ћу ово рећи, али ја нисам сигуран да смо ми, као политичке елите, баш сви спремни да поднесемо жртву. Осећам да многе колеге, чак и из парламентране већине, у овом случају који сте ви поменули, показују одређену дистаницу према овим стварима. Мислим да је људски да не желе проблеме и да осећај страх, али нисам сигуран да је број људи који је спреман да уђе у овакву борбу задовољавајући. Говорим о политичком естаблишменту. То се сигурно онда прелива на друге институције система, попут Управе полиције, безбедоносне службе и војску… Нисам сигуран да показујемо велико јединство око овог питања и морам да признам да се осећа одређена доза усамљености. Стиче се осећај да појединци иду мало брже према задатом циљу, док други желе да све то посматрају "са трибина". То је нешто што бих детектовао као велики проблем, мада мислим да то није само проблем Црне Горе. Понављам, са неке људске равни, имам разумевања и за такву позицију, али ми ако не пронађемо људе који су спремни да искораче, онда никад као заједница и друштво нећемо искорачити.
Премијер Кривокапић је изјавио да је добијао претње од припадника кланова. Имате ли сазнања да је његова безбедност угрожена?
Ја мислим да је делимично угрожена безбедност свих који су сада део нове политичке структуре, јер ту се урушава оно што је представљало некакву сигурност коју је емитовала претходна власт према криминалним групама. Међутим, тај степен стварне претње од нечега што јесу непријатности, што јесу покушаји притисака, се разликује. Ја га у овом тренутку не бих степеновао, али сматрам да би сви требало да будемо опрезни.
Годинама уназад се говори да је најутицајнији у криминалним круговима Брано Мићуновић, а истовремено се стиче утисак да му нико ништа не може. Зашто је то тако?
Тај утисак можда имате ви, ја га заиста немам и нисам сагласан са тезом да је он недодирљив. Црногорска полиција је, без икаквих специјалних припрема и задршке, привела Мићуновића 06. јануара ове године. Приведен је на начин како би били приведени и сви други грађани. А разлог привођења је био то што је у његовом аутомобилу пронађено оружје за које није постојала одговарајућа документација. Мислим да постоји велика фама око господина Мићуновића где се говори како он управља процесима у Црној Гори. Ја не мислим да он управља процесима у овој држави, иако вероватно има некакав утицај. Међутим, не може ни јавност да очекује да Влада Црне Горе, министар или потпредседник владе упале аутомобил и крену да хапсе људе по улицама. Реч је о изврнутој перцепцији стварности и правног поретка. За сваку особу мора да постоји истрага коју ће водити и процесуирати тужилаштво и да се на тај начин, у сарадњи са Управом полиције, дође до неког исхода. Већ сам досадан са инсистирањем да се морају увести промене у тужилаштву, а кад се то буде десило, не мислим да ће третирање господина Мићуновића бити различито у односу на друге грађане Црне Горе.
Од представника нове власти често можемо чути да претходни режим сноси највећу одговорност за бујање криминала. Малопре сте и ви навели да су га не неки начин и помагали. Може ли се онда рећи да су криминалне групе и криминалци до пре мање од годину дана били државни пројекат?
Наравно да сам изнео критике, јер су оне очигледне. Не би се криминал толико осоколио да није било те директне и индиректне подршке од политичких центара моћи. Друго, ми имамо људе који су сами део организованих криминалих структура. Један од њих који је признао да је вођа криминалне групе, истина за неке друге активности, је Светозар Маровић, који је био други човек Демократске партије социјалиста. Против бројних људи се сада воде поступци који се односе на високу корупцију. Ви знате да је шверц цигарета нешто о чему се у Црној Гори говори деценијама уназад, да смо идентификовани као транзициона земља за шверц наркотика. То није могло да се дешава баш без сазнања служби и људи који раде у различитим управама и одређеним агенцијима. Ако су све то знали медији, а нису знале службе, онда то говори да неко није желео да оне буду способне. Лично мислим да овде није била у питању лоша информисаност, него да је у питању спрега. Поступак доказивања јесте сложена ствар и видећемо ко ће бити обухваћен истрагама у неком наредном периоду, али да би до тога дошли, ми најпре морамо да реформишемо постојеће институције које су и даље заробољене. Иако је претходна власт смењена, још увек није дошло до промене менталитета деловања унутар институција. То је поступак који иде знатно спорије и који подразумева персоналне и законске промене, нову мотивацију и мониторинг процеса рада. Важно је да смо ми кренули тим путем и да сад и то мењамо. Не гајим илузије да ћемо ми постати земља која је потпуно искоренила организовани криминал, јер то нико на свету није урадио, али сигуран сам да ћемо постати држава која држи све под одређеном контролом и којом не управља организовани криминал.
И где у свему томе видите Мила Ђукановића?
Његова одговорност сигурно постоји. Она се сада мора утврдити поступцима истрага. Било би непримерено да стављамо сада некоме нешто на терет за шта немам евидентне доказе. Карл Јаспер је у својој књизи “Питање кривице”, која се односила на догађаје у Другом светском рату, објаснио категорије одговорности – кривичну, политичку, моралну и метафизичку. Код Ђукановића постоји метафизичка, која постоји код свих нас, морална, постоји и политичка, која је дефинитивно његова, а кривичну би требало утврдити. Дакле, од наведених категорија одговорности, он испуњава три, док ову четврту државни органи треба да утврде, наравно, уз сво поштовање презумпције невиности.
Да ли је председнички мандат једино што га у овом моменту "штити" ?
Не видим да га то штити. Њега и његову екипу у овом тренутку штите институције које још увек нису дошле до тог нивоа да могу да крену у расветљавање чињеница. Ја верујем да у Црној Гори више нема недодирљивих, али исто тако морам да констатујем да без темељних промена, унутар државног тужилаштва и судске власти, ми нећемо добити сазнања о свим догађајима. Понављам, никоме не желим да унапред стављам нешто на терет, али констатовао сам да онај вид од одговорности (политичка, морална и метафизичка) за све оно што се дешавало у претходном периоду мора да преузме онај ко је одговоран. Исто тако смо и ми данас дужни да преузмемо одговорност за све што се дешава за време наше власти.
У јавности се спекулисало да председник Црне Горе поседује дупли пасош, односно држављанство Уједињених Арапских Емирата. Да ли имате нека сазнања о томе?
Немамо нека конкретна сазнања о томе. Чуо сам за то и извршићемо одређене провере. Билатерарлним договорима предвиђено је да се ти подаци могу само размењивати између држава. Верујем да има добре и тесне везе са Уједињеним Арапским Емиратима и да је тамо врло често боравио. А да ли има и њихов пасош, то остаје да се види.
Како тумачите то што су припадници кавачког клана покушали да иницирају састанак са вама након избора прошле године? Је ли то покушај да се изврши утицај на нову власт?
Имао сам много претњи у периоду после избора. Имао сам много разних понуда, али не могу све да третирам као озбиљне. Дошли су многи људи са многим причама и ви једноставно не можете да процените шта је у свему томе истина, а шта је покушај да неко изгради унапред позицију за себе. Конкретно, о случају о којем говорите – ја сам током првог боравка у Агенцији за националну безбедност тражио да ми се одради безбедоносна процена због претњи које сам примао у том периоду. Том приликом сам констатовао неке ствари које су се делом односиле и на људе из кавачког клана, након чега ми је речено да ће и то да буде део провере. Ипак, без обзира на све, не бих ни њима стављао на терет нешто за шта нисам у потпуности сигуран. Можда је неко хтео и њих да злоупотреби како би остварио привид утицаја на мене лично. Међутим, нити ме је то тада поколебало, нити ме ова тренутна ситуација ремети. Чињеница је да радимо под великим притиском још од 30. августа. Можда ћу звучати арогантно, али имам вероватно и право на то – мислим да носим најтежи крст од кад су се десиле промене. Убедљиво најтежи од свих колега, без обзира на њихов политички значај, утицај и колико су добили на изборима. Мислим да је тај мој крст најтежи, али је се трудим да га достојанствено понесем до места правде. За сад, сви покушаји да ме неко спута на том путу су били неуспешни. Колико ћу издржати, остаје да се види. Свакако ми не недостаје ентузијазма. У једном тренутку вам се срце скамени до те мере да чак ни о неким озбиљним претњама не размишљате на начин како би то чинио неки други човек у неким нормалним околностима.
Недавно сте говорили да је за тај пут правде потребно да у затвору буде макар један тужилац и судија. Ко су људи из црногорског правосуђа који морају да одговарају?
Ја сам више говорио о контексту који би био хипотетички. Разумем потребу јавности да се за све оптуже политичари, јер су они највише контаминирали наше друштво у претходном периоду. Међутим, уколико они носе највећу одговорност, део одговорности носе и други функционери и ту, пре свега, мислим да на тужиоце и судије. Уколико је неко избегавао да отвара истраге, скривао доказе или покушавао да банализује озбиљне предмете, онда тај треба да одговара. Исто тако, ако је неки тужилац, заједно са полицијом, обавио своју дужност како би требало, да би потом осумњичени добили заштиту на суду, онда не видим никакву рестрикцију да такве судије, одговарају на основу доказа пред лицем правде и јавности. Ја нисам говорио о појединачним именима, нити бих то радио. Знам да има много људи који часно раде свој посао, као што има и оних који то не чине како би требало. Мислим да су у Црној Гори многи функционери ометали правду. Свако ко то чини мора да буде удаљен како не би био препрека да се та правда остварује. Ту мислим и на тужиоце и на судије.