НЕУСПЕШАН ДОДИКОВ ВЕТО: Народна скупштина донела одлуку да се настави сарадња са Великом Британијом
Народна скупштина Републике Српске није подржала вето српског члана Председништва БиХ на трговински споразум БиХ са Великом Британијом.
Приликом гласања није било двотрећинске подршке посланика која је неопходна према Уставу БиХ.
За потврђивање Додикове одлуке гласао је 51 народни посланик (од 56 потребних), против није гласао нико, а 11 је било суздржаних.
ДОДИК У ЛАКТАШИМА СА ПОРФИРИЈЕМ: Ево о чему су разговарали (ФОТО)
"РУСИЈА НЕ НАПУШТА СВОЈЕ ПРИЈАТЕЉЕ" Додик послао снажну поруку након сусрета са Путином: Чувамо позицију Српске (ФОТО)
"КОЛИКО ЈА ЗНАМ, И ТИ СИ ЈЕДАН ОД ТИХ ЉУДИ" Путин одговорио на горуће питање - Хоће ли Додик увести санкције Русији?
То значи да Одлука Председништва о покретању поступка за вођење преговора ради закључивања Споразума о партнерству, трговини и сарадњи између БиХ и Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске, која је усвојена без консензуса на 27. редовној седници Предсједништва БиХ, одржаној 8. јуна 2022. године – ступа на снагу.
На посебној сједници НСРС, сазваној на његов захтев, Додик је данас цитирао мишљења неколико министарстава у Влади РС у којима се наводи шта је за Српску спорно у самом споразуму и у процедури његовог преговарања и закључивања. Потом је напустио Народну скупштину, без завршне речи.
Опозиционари из ДНС, СДС и ПДП су одмах рекли да га неће подржати јер сматрају да је бесмислено одбити овакву врсту "типског" споразума који са Британцима. Тражили су да се, уместо тога, разговара о споразуму кога су политички лидери из БиХ прије неколико дана постигли са званичницима ЕУ у Бриселу.
Из редова власти чиле су се поруке да опозиција не сме да подржи Додика јер су инструмент у рукама британске политике у БиХ. Без подршке опозиције, владајућа коалиција у РС одавно нема две трећине односно 56 посланика, чак и да су сви присутни и да гласају.
Иначе, ово је трећа посебна седница НСРС на којој Додик и власт у Српској нису успјели да обезбеде двотрећинску подршку. То се прво десило 27. октобра 2021. када није подржан Додиков вето на неколико одлука Предсједништва БиХ које се тичу, између осталог, отварања Амбасаде Републике Азербејџан у Сарајеву, о отварању канцеларије Амбасаде Руске Федерације у БиХ у Бањалуци, о давању агремана амбасадору Републике Белорусије за БиХ и Доминиканске Републике за БиХ са седиштем у Швајцарској.