Да ли ЕУ заиста жели да помогне Грчкој или је овај новац “мито” за све оштрију политику Грчке према мигрантима?
Споразум је важна прекретница за еврозону
Министри еврозоне сагласили су се да за 10 година продуже рочност за главнину дужничких обавеза Грчке, што се сматра историјским договором.
Портпарол владе Димитрис Цанакопулос одбацује спекулације да је споразум којим се решава спор око имена Македоније на било који начин повезан за ублажавањем грчког дуга.
- Оптимистични смо што смо надомак решења које ће имати вишеструке ефекте на већ приметан замајац Грчке економије - рекао је Цанакопулос на конференцији за новинаре, а преноси Ројтерс.
Министри еврозоне су се сагласили да продуже рочност на 10 година за већи део дужничких обавеза Грчке, која је достигла 180 одсто БДП-а, скоро дупло више од свега што та земља произведе за годину дана. Планирано је да Грчка напусти своје финансијско спашавање 20. августа.
Повериоци ће платити 15 милијарди евра или 17,5 милијарди долара како би олакшали излазак земље из свог програма.
Грчка је у мају прошле године имала дуг 326 милијарди евра, што значи да ће за 10 година 65 милијарди појести инфлација.
Споразум је важна прекретница за еврозону скоро деценију након што је Грчка запањила свет потрошњом без икакве контроле и изазвала три програма спасилачке помоћи и скоро колапс јединствене валуте, евра.
- Земље које нису довољно добро развијене а чланице су ЕУ, веома брзо улазе у велике дугове - каже професор Маџар.
- Грчка је постала чланица европске заједнице и откад је то она без проблема, добија кредите од великих пословних банака, јер је владала теорија да држава не може да банкротира, и ако позајмиш држави да је то сигуран пласман. Тако су банкари резоновали, међутим испоставило се да ту постоји велики проблем јер је Грчка узела превисе тих кредита, задужила се у мери која онемогућава враћање тих кредита, или нормално сервисирање дуга - каже професор Маџар.
- Грчка је до сада добијала огроме кредите који се мере стотинама милијарди евра, и добрим делом ће се то свести на поклон, јер су ти кредити јако дугорочни јер на дуги рок инфлација ће их појести, добар део тих кредита, то је добро за Грчку а лоше за оне које њу кредитирају - каже професор Маџар
По његовом мишљењу то што је Грчка изложена миграционом удару много више него друге чланице, и то би могао да буде разлог за један толератнији, повољнији третман од других чланица ЕУ. Склапање споразума са Македонијом није наудило Грчкој, могло је нешто да допринесе, а свакако није могло да јој отежа добијање тих срестава, јер ЕУ силно и интезивно жели да се тај проблем реши, каже професор Маџар и додаје да верује да су задовољни што ће то бити регулисано - каже професор Маџар