Da li EU zaista želi da pomogne Grčkoj ili je ovaj novac “mito” za sve oštriju politiku Grčke prema migrantima?
Sporazum je važna prekretnica za evrozonu
Ministri evrozone saglasili su se da za 10 godina produže ročnost za glavninu dužničkih obaveza Grčke, što se smatra istorijskim dogovorom.
Portparol vlade Dimitris Canakopulos odbacuje spekulacije da je sporazum kojim se rešava spor oko imena Makedonije na bilo koji način povezan za ublažavanjem grčkog duga.
- Optimistični smo što smo nadomak rešenja koje će imati višestruke efekte na već primetan zamajac Grčke ekonomije - rekao je Canakopulos na konferenciji za novinare, a prenosi Rojters.
Ministri evrozone su se saglasili da produže ročnost na 10 godina za veći deo dužničkih obaveza Grčke, koja je dostigla 180 odsto BDP-a, skoro duplo više od svega što ta zemlja proizvede za godinu dana. Planirano je da Grčka napusti svoje finansijsko spašavanje 20. avgusta.
Poverioci će platiti 15 milijardi evra ili 17,5 milijardi dolara kako bi olakšali izlazak zemlje iz svog programa.
Grčka je u maju prošle godine imala dug 326 milijardi evra, što znači da će za 10 godina 65 milijardi pojesti inflacija.
Sporazum je važna prekretnica za evrozonu skoro deceniju nakon što je Grčka zapanjila svet potrošnjom bez ikakve kontrole i izazvala tri programa spasilačke pomoći i skoro kolaps jedinstvene valute, evra.
- Zemlje koje nisu dovoljno dobro razvijene a članice su EU, veoma brzo ulaze u velike dugove - kaže profesor Madžar.
- Grčka je postala članica evropske zajednice i otkad je to ona bez problema, dobija kredite od velikih poslovnih banaka, jer je vladala teorija da država ne može da bankrotira, i ako pozajmiš državi da je to siguran plasman. Tako su bankari rezonovali, međutim ispostavilo se da tu postoji veliki problem jer je Grčka uzela previse tih kredita, zadužila se u meri koja onemogućava vraćanje tih kredita, ili normalno servisiranje duga - kaže profesor Madžar.
- Grčka je do sada dobijala ogrome kredite koji se mere stotinama milijardi evra, i dobrim delom će se to svesti na poklon, jer su ti krediti jako dugoročni jer na dugi rok inflacija će ih pojesti, dobar deo tih kredita, to je dobro za Grčku a loše za one koje nju kreditiraju - kaže profesor Madžar
Po njegovom mišljenju to što je Grčka izložena migracionom udaru mnogo više nego druge članice, i to bi mogao da bude razlog za jedan toleratniji, povoljniji tretman od drugih članica EU. Sklapanje sporazuma sa Makedonijom nije naudilo Grčkoj, moglo je nešto da doprinese, a svakako nije moglo da joj oteža dobijanje tih srestava, jer EU silno i intezivno želi da se taj problem reši, kaže profesor Madžar i dodaje da veruje da su zadovoljni što će to biti regulisano - kaže profesor Madžar