Лекари монструми БАЦИЛИ У ЂУБРЕ преминулу бебу
Суд наложио да се родитељима исплати одштета мања од 500 евра?!
Клиничка болница “Др. Трифун Пановски” у Битољу, на југу Македоније, мораће да плати смешно малу суму новца због монструзоног чина који су починили пре четири године. Апелациони суд је наложио болници да брачном пару А. Ј. и Е. К. исплати одштету од 30.000 денара (нешто мање од 500 евра) са законском каматом, јер су са њиховим мушким новорођенчетом поступили као са медицинским отпадом, уместо да га дају родитељима да га достојно сахране.
Када се 2012. године двадесетогодишња жена из битољског насеља Баир породила у на одељењу за гинекологију и акушерство болнице “Др. Трифун Пановски” у Битољу, срећи није било краја. Родила је мушко дете. Два дана касније, лекари су код детета приметили промену боје на телу, због чега су га ставили у инкубатор. Родитељима није било дозвољено да виде своје чедо, нити им је било речено у каквом се здравственом стању налази. Наредно јутро, супружницима А. Ј. и Е. К. само су кратко саопштили тужну вест да је њихово дете преминуло из непознатих разлога.
Скрхани од бола, родитељи су тражили тело свог детета да би га достојанствено и по верским обичајима сахранили, али им из болнице нису дали, већ су га, без дозволе родитеља, бацили у ђубре – као медицински отпад!
Брачни пар је због тог монструозног чина ангажовао адвоката и тужио Клиничку болницу “Др. Трифун Пановски”.
ТУГА У СПЛИТУ: Две бебе умрле исти дан у болници
Након пет одржаних рочишта, суд је одбио тужбу родитеља. Они се са тим нису могли помирити, па су поднели жалбу Апелационом суду, који је прихватио њихове аргументе и задужио болницу да брачном пару исплати одштету од 30.000 денара (нешто мање од 500 евра) са законоском каматом због повреде њихових личних права и претрпљеног бола.
Апелациони суд наводи да здравствена установа није обавестила родитеље преминулог детета о могућности подизања његовог тела, иако су родитељи то тражили пре обдукције. Уместо тога, са њим је поступљено као са медицинским отпадом, чиме родитељима није било омогућено да знају где је његово последње почивалиште, као ни да изврше своје верске дужности.
НАЈТУЖНИЈЕ МЕСТО У БАЊА ЛУЦИ: Споменик 12 МРТВИХ беба
Иако свесни тога да никакав новац не може надокнадити губитак чеда, родитељи преминулог дета нису били задовољни ни пресудом Апелационог суда из Битоља, па су поднели захтев за ревизију Врховном суду Македоније сматрајући да је досуђена надокнада превише мала с обзиром на почињену повреду њихових права.