ИСПРАВКА: Крупа није једина река која некад тече узводно
Река Крупа, која истиче из Деранског језера у Херцеговини, некад тече од ушћа ка извору. Но, по томе није јединствена ни у свету ни у Европи, како су известили бројни медији.
Медији, а међу њима и портал Србија Данас пренели су вест да је река Крупа непоновљив природни феномен, а по свом необичном току јединствена ријека у свету, а та тврдња, међутим, није тачна, што је у својој анализи raskrinkavanje.ba оценило као “преношење лажних вести”. Првобитна тврдња о реци Крупи је уклоњена.
Наиме, река Крупа није једина река у свету која некад тече узводно. Како објашњава raskrinkavanje.ba, бројни извори на интернету наводе пример реке Тонле Сап, у Камбоџи, која два пута годишње мења смер тока. Реч је о реци која извире из истоименог језера и притока је реке Меконг.
Медији су 2012. године писали да је ураган Исаац “вратио реку Misissipi уназад”. Како наводи BBC, олујни талас пре урагана Исаац натерао је реку да тече уназад 24 сата. Како наводи овај медиј, промена смера тока реке виђена је и раније, посебно током урагана Катрина 2005, а исти ефекат изазвао је и земљотрес у близини раседа New Мадрид у Мисурију 1812. године.
Промјену смера кретања реке може изазвати и плимни талас, као у случају река Худсон и Саинт Јохн Ривер.
Сходно наведеном, јасно је да река Крупа није једина река на свету која некад мења смер тока. Тонле Сап је риека која од ушћа ка извору тече редовно сезонски, а поред тога, постоји и значајан број других река које смер мењају повремено, услед различитих фактора.
У чланку портала Научна Русија из 2014. године побројано је неколико примера обрнутог тока река у Русији, а неке од њих су у европском делу ове земље. Тако се наводи пример реке Волхов, која извире из Иљменског језера, а улива се у језеро Ладога. Како је нагиб тла мали, ако у доњем току дође до бујица узрокованих кишом и отопљавања леда у пролеће, то блокира ток реке и она тече у супротном смеру. У истом чланку наводи се и пример реке Сухоне, притоке Северне Двине, која извире из Кубенског језера, а чији ток у пролеће блокирају притоке Вологда и Лезха, па Сухона почиње да тече назад до језера.
Ријеке које понекад теку узводно могуће је пронаћи и у региону. На интернету је доступно неколико извора који наводе да гранична река између Црне Горе и Албаније понекад тече у супротном смеру. На YouTube каналу Дукља Зета – Црна Гора објављен је исечак емисије “Да ли знате”, емитоване на ТВ Црне Горе, у коме се наводи да река Бојана понекад тече узводно.
Река Крупа није јединствена ни по томе што истиче из језера. И неке од набројаних река, с особином да некад теку узводно, заправо истичу из језера. Такве су реке Тонле Сап, Волхов, Сухова и Бојана. Ово су само неки од примера.