ОВАЈ ГРАД ПОСТАЈЕ ОМИЉЕНО ЛЕТОВАЛИШТЕ СРБА: Снимак са плаже одушевио све, а тек да видите ЦЕНЕ! Лежаљке 5 евра, смештај БАГАТЕЛА (ВИДЕО)
Старијим туристима из Србије Неум је познат још из ере комунизма, а млађи су за њега чули и заволели га тек током пандемије корона вируса, када се на једино летовалиште у Босни и Херцеговини могло ићи без икаквих епидемиолошких мера и ограничења.
Да популарност Неума код туриста није опала до данас говори чињеница да су већ неколико година заредом сви смештајни капацитети попуњени до краја сезоне. Међу водећим разлозима за то истичу се повољне цене смештаја, идеална летња температура и купање у заливу заштићеном од отвореног мора.
А како то заправо изгледа?
На видеу Неума из ваздуха који је снимио портал "Klix.ba", стварно се види да су капацитети у овом граду попуњени до те мере да се, гледајући снимак плаже и молова, питамо где су сви људи који се виде на њему стали.
Лежаљке начичкане једне до других на плажи и моловима готово су попуњене, поготово у првим редовима, као и оне испред смештајних комплекса. Такође, виде се и пешкири раширени између њих, а у мору је барем још стотињак људи који касније тек треба да се сместе негде на плажу како би одмарали од купања или уживали на сунцу.
Они којима смета гужва треба да знају да ће предстојећи викенд ће тек напунити ово популарно летовалиште, а ако планирате ускоро у Неум, по свему судећи мораћете да пораните да заузмете лежаљку пре него што се препустите уживању у мору.
Ово је све што треба да знате о Неуму
Удаљеност Неума до Београда, како показује најкраћи пут аутомобилом на Гугл мапи, износи 495 километара, а путовање до овог све популарнијег летовалишта и за туристе из наше земље, ако би се обавило "у цугу", без пауза и других застоја, траје нешто мање од осам часова.
Најкраћи пут од Београда кроз Србију води ка Шапцу, а потом према Лозници и Малом Зворнику где се налази гранични прелаз између Србије и БиХ, Каракај.
Након што уђете на територију БиХ, постоје две путне варијанте до Сарајева које се у километражи разликују, како показује Гугл мапа, само у једном километру. Прва варијанта од 141 километра јесте да изаберете пут преко Власенице и Романије, али на овој рути до главног града БиХ постоји неколико деоница где се обављају радови на путу, а када и стигнете до Сарајева, да бисте се касније укључили на аутопут ка Херцеговини, треба да прођете кроз добар део центра града на Миљацки, што опет значи нешто спорију и дужу вожњу.
Друга варијанта пута
Друга варијанта од 140 километара, коју "бира" и Гугл мапа као оптималну руту за путовање, води вас од граничног прелаза Каракај преко Шековића и Олова, до северозападног улаза у Сарајево.
Након тога, од Сарајева преко Мостара и Стоца стижете до Неума. У овој последњој деоници пута, на изласку из главног града БиХ укључујете се на аутопут ка Мостару који, додуше, постоји само до места Брадина, а путарина за тих нешто више од 40 километара вожње ће вас коштати 3,5 конвертибилне марке (КМ).
За улазак у БиХ пасош или лична карта
Иначе, да бисте ушли у БиХ, од докумената вам треба пасош или лична карта, а у Аутомото савезу Србије (AMSS) напомињу да вам је потребно и овлашћење за управљање туђим возилом у иностранству (ДТВ), у случају да не путујете сопственим. Што се тиче докумената за возило, потребна вам је саобраћајна дозвола, док зелени картон није потребан већ четири године.
Кроз Србију горива треба за 160 километара, а за остатак пута наточите јефтиније у БиХ
Колико ће вас пут сопственим аутомобилом од Београда до Неума коштати, наравно, зависи од тога шта возите. Међутим, ако се као просек узме потрошња од 7-8 литара горива на 100 километара и километража која кроз Србију од Београда до границе износи 160, односно, од границе до Неума преосталих 335 километара, лако можете израчунати колико вам је новца потребно.
Где одморити успут?
С обзиром да је реч о путу који изискује скоро осам часова вожње, вероватно ће вам бити потребно да на рути од Београда до Неума негде направите паузу. У Србији то можете урадити било где поред Дрине, од Лознице до Малог Зворника, на пример у Бањи Ковиљачи или етно-селу Сунчана река. Током вожње кроз БиХ, ако већ не планирате задржавање на сарајевској Баш-чаршији, један од предлога за паузу јесте Борачко језеро код Коњица, које је омиљено излетиште житеља тог места, али и Сарајлија и Мостараца.
Нешто јужније ка Мостару, ако сте љубитељ јагњећег печења, онда не би требало да пропустите неку од бројних печењара са чувеном херцеговачком јагњетином између Јабланице и Мостара.
"Плаво море, беле виле и црвени другови"
И тако сте после преваљених 495 километара стигли до Неума и његове обале од 22 километра, која је, када су у питању туристичка места, друга најмања на свету, одмах након Монака.
Неум је, иначе, по препоруци туристичких радника и даље идеално место за породични одмор по повољним ценама, иако су у односу на претходну сезону у просеку за 10 одсто више цене и смештаја и осталих ванпансионских услуга.
Босанско море, како га туристи најчешће називају, постало је у Србији нарочито популарно током пандемије корона вируса, јер су га, због тога што епидемиолошка ограничења нису важила, Срби масовно бирали за летовање, пошто то није било могуће на неким другим уобичајеним дестинацијама.
За старије генерације које су у Неуму имале прилику да летују и у време СФРЈ, једна од првих асоцијација везаних за ово летовалиште била је сатирична изрека да је Неум "баш као застава Југославије – плаво море, беле виле и црвени другови", с обзиром на то да је ово туристичко место било познато по немалом броју приморских викендица чији су власници били функционери Савеза комуниста, и то не само оних из комитета БиХ, већ и других република.
По подацима туристичких агенција, овогодишња летња сезона у Неуму је стартовала већ 1. маја у хотелима које су већ добро попунили гости из Француске, Немачке и Пољске, тако да тамошњи хотелијери од овог лета очекују и рекордну попуњеност капацитета и зараду.
Када је реч о ценама, за две одрасле особе треба издвојити од 35.000 до 70.000 динара, у зависности од квалитета смештаја и локације. Изнајмљивање двокреветне собе за две одрасле особе је од око 3.000 до 7.000 динара, а у скупље понуде укључен је и доручак. На то треба додати и цену боравишне таксе од 0,8 до 1 евра, зависно од термина, коју деца не плаћају.
Током најтоплијих летњих месеци, у јулу и августу, просечна температура воде је 25 степени, а може да се креће до чак 28 степни. Изнајмљивање сунцобрана и лежаљки на некој од четири градске плаже у Неуму стаје од 5 евра по дану.
Србија Данас/Блиц/Klix.ba