Он је будући председник Хрватске? Гласачи одлучили коме ће у недељу указати поверење
Председнички избори у Хрватској су за 3 дана, а РТЛ је ексклузивно објавио резултате последње анкете уочи изласка на бирачка места. Како хрватски бирачи дишу на самом финишу кампање за други круг председничких избора?
Изненађења има. Посебно када видимо за кога ће гласати они који у првом кругу нису заокружили ниједног од кандидата у другом. Али, какав би омер могао бити на изборима у недељу?
СДП-ов кандидат Зоран Милановић, који је умало победио већ у првом кругу, у другом осваја 62,5 одсто. ХДЗ-ова узданица Драган Приморац засад је на 27,8 одсто. Неодлучних је 6,8 посто, а оних који ће изаћи на бирачка места, али неће заокружити никога, је 2,9 одсто.
Када се ове бројке упореде с истраживањем РТЛ-а из прошлог месеца, пре избора, Милановић сада у другом кругу осваја 8 процентних поена више, а Приморац 7 одсто мање него у децембру.
Занимљиво је видети како ће се у другом кругу расподелити гласови бирача који су подржали отпале кандидате. Левица се некако ујединила, десница поделила.
Више од 61 посто гласача Марије Селак Распудић одабраће Милановића, док њих тек петина бира Приморца.
Ивана Кекин дала је јасно упутство и послушаће је 80 одсто симпатизера. Око 6 одсто ће ипак дати глас Приморцу, а 10 одсто њих је још неодлучно.
Пуно је више неодлучних који су гласали за Томислава Јоњића - готово 34 одсто. Већина, 40 одсто њих, подржаће Приморца, а 16 одсто Милановића.
У случају бирача Мире Буља ствар је јасна, већина гласова иде земљаку из сињске крајине, Милановићу, док се код Бранке Лозо ипак више одлучују за деснију опцију - Приморца. Додуше, на трећину њених гласова може рачунати и Милановић, уз напомену да је још 21 одсто неодлучних. Онај мали број гласача кандидата Нике Токића Картела склонији је актуелном председнику.
Како су се определили чланови највећих странака?
У ХДЗ-у је 81,7 посто за Приморца, али и чак 12,2 одсто за СДП-овог кандидата, уз још 4,8 одсто неодлучних.
У СДП-у нема никакве дилеме - чак 97,3 одсто њих ће гласати за свог кандидата Милановића, готово нико неће за Приморца (тек 0,3 одсто), а и неодлучних је занемарив проценат (1,5 посто).
У странци Можемо, 87,2 одсто гласова иде Зорану Милановићу, а тек 5,4 одсто за Драгана Приморца, док је 5 одсто неодлучних.
Мостовци, њих 56,2 одсто, мисле да дају глас актуелном председнику, а 26,1 одсто Драгану Приморцу, док је чак 8,7 одсто бирача неодлучно.
У Домовинском покрету 51,2 одсто је за Приморца, док је 28,2 одсто гласача за Милановића, а 11,1 је неодлучно.
Што се тиче странке Домино, 47,8 одсто мисли дати глас Драгану Приморцу, а 43,2 Зорану Милановићу. Неодлучних је 9 одсто.
Какве су преференције кандидата с обзиром на доживљај развоја земље?
Велика већина оних који ће гласати за статус quo и останак Милановића на власти сматра да земља иде лошим смером.
Супротно је расположење у другом табору - натполовична већина оних који су за Приморца сматра да је смер развоја земље добар. Али, желе промену на Пантовчаку.
Ово су резултати истраживања које је за РТЛ спровела агенција Промоција плус од 3. до 7. јануара на узорку од хиљаду испитаника и са нивоом поузданости од 95 посто.
Србија Данас/Нет.хр