"ОВО ШТО ПРОЖИВЉАВАМО ГОРЕ ЈЕ ОД РАТА 1995. ГОДИНЕ" Огласио се Додик - Немачка окренула леђа БиХ, а порука Хрвата не слути на добро
Министар спољних послова Немачке Хеико Мас говорио је о актуелној ситуацији у Босни и Херцеговини
Мас је коментарисао извештај високог представника Кристијана Шмита који није имао прилику да представи у Савету безбедности, политику Милорада Додика и евентуалне санкције за власти РС-а, али и немачке инвестиције у БиХ као и реформу Изборног закона.
ПАЦИЈЕНТ ИЗАЗВАО ВАРНИЦУ КОЈА ЈЕ ДОВЕЛА ДО ПОЖАРА? Испливали први снимци изгореле ковид болнице у Румунији (ВИДЕО)
ПОЖАР У КОВИД БОЛНИЦИ У РУМУНИЈИ: Два пацијента погинула, медицинска сестра повређена
ДОГОДИО СЕ НАЈЦРЊИ СЦЕНАРИО: Корона ушла у Клинички центар Црне Горе, заражени запослени и пацијенти
На питање да ли се слаже са извештајем Кристијана Шмита посланог у Савету безбедности прошле недеље где је као главног кривца за блокаде и политичке проблеме у БиХ окарактерисао Милорада Додика, Мас је одговорио потврдно.
"Оно што тренутно проживљавамо у Босни и Херцеговини је најгора политичка криза од завршетка рата у БиХ 1995. и ја делим то мишљење. Погађа ме када чујем да се људи у земљи чак поново плаше насиља.
Мас је и сам директно оптужио Додика да води опасну и сесеционистичку политику и упозорио да ће последице кризе највише осетити грађани Републике Српске.
"За то је првенствено одговорна опасна и неодговорна сецесионистичка политика владе Републике Српске. Овакав пут не решава нити један једини проблем, а ствара многобројне нове проблеме, посебно и за људе у Републици Српској. Перманентна криза праћена институционалним хаосом, парализом очајнички потребних реформи и даљње растуће тензије отератће инвеститоре из земље, повећати број незапослених и интивизирати одлазак становништва", рекао је он.
"Нећемо давати новац за ентитет који ради на уништавању БИХ"
На питање да ли ће Немачка увести санкције Милораду Додику, Мас одговара да Немачка "неће седети скрштених руку".
"Нећемо моћи скрштених руку пратити наставак ове неодговорне политике. Јер таква политика не штети само људима у Босни и Херцеговини. Она уназађује и сав напредак који је на основу Дејтонског мировног споразума постигнут током дугог низа година уз огромну подршку међународне заједнице, ЕУ и Њемачке."
Мас је рекао да ће евентуалне санкције бити уведене и против Републике Српске и против појединаца блиских Додику.
"Немачка пружа највећу билатералну подршку Босни и Херцеговини. Но, сасвим је јасно: ми нити можемо нити хоћемо усмеравати новац немачких пореских обвезника у ентитет који активно ради на уништавању Босне и Херцеговине као државе. А размислићемо и о појединачним мерама против оних који доводе у питање територијални интегритет ове земље."
У том погледу веома блиско се усаглашавамо с нашим партнерима, унутар ЕУ, али и са Американцима и Британцима.
"Зауставити запаљиву реторику"
Председништво Хрватске странке (ХС) БиХ тражи од високог представника Кристијана Шмита да у оквиру својих надлежности заустави запаљиву реторику у медијима у којој се често, како кажу, чују речи "отцепљење, трећи ентитет, рат".
Хрватска странка БиХ је јуче одржала седницу Председништва на тему актуелне политичке ситуације у земљи са које је поручено да медијска реторика неповољно и узнемирујуће делује на грађане.
"Тражимо од високог представника у БиХ Кристијана Шмита да предузме, у оквиру својих овлашћења, кораке како би се зауставила оваква запаљива реторика. Ова странка не искључује могућности да би неделовање и нереаговањо могло да доведе до одговора појединаца или група, али и могућност терористичких деловања.
Позвали су Шмита и да заустави говор мржње и позиве на поделе, као и да, како наводе, адекватно казни оне који позивају на отцепљење као и оне који траже трећи ентитет или трећу републику.
"И оне који се пречесто позивају на неки нови рат у БиХ. Сви су они једнако одговорни за овакво лоше и несигурно стање у БиХ, а за то им народ није дао легитимитет. Од међународних представника и преговарача у БиХ тражимо да се у преговоре, око измена изборнога закона, Уставних или других промена, укључе и странке из опозиције, како би се донекле могао надгледати целокупан процес....", навели су из ове странке, пренео је портал сарајевског Аваза.