ПАДА КРИВОКАПИЋЕВА ВЛАДА?! У Скупштину стигла иницијатива за смену Владе Црне Горе
Скупштини Црне Горе званично је достављена иницијатива за смену актуелне Владе Црне Горе.
Скупштини Црне Горе званично је достављена иницијатива за смену актуелне Владе Црне Горе.
Њу су поднели ГП УРА Дритана Абазовића и део опозиционих странака.
Иначе, како пишу "Вијести", иницијативу је потписао 31 посланик.
МИНИСТАР МИЛАТОВИЋ ПОРУЧУЈЕ: Абазовић да поднесе оставку
БУКТИ КОРОНА КОД КОМШИЈА! Више од 13.000 позитивних - болницама недостаје особља
СКАНДАЛ НА КОНФЕРЕНЦИЈИ ЗА МЕДИЈЕ: Чија је застава која је стајала иза Кривокапића, свима запао за око један детаљ (ВИДЕО)
Потписали су је посланици коалиције "Црно на бијело", Социјалдемократске партије (СДП), Социјалдемократа (СД), Бошњачке странке (БС), Албанске листе и Албанске коалиције, Либералне партије (ЛП) те дио посланика Демократске партије социјалиста (ДПС).
Међу посланицима ДПС који нису потписали иницијативу су Душко Марковић, Бранимир Гвозденовић, Петар Ивановић, Мевлудин Нухоџић, Предраг Бошковић, Предраг Секулић, Миодраг Вуковић, Миомир М. Мугоша, Халил Дуковић, Драгутин Паповић, Богдан Фатић, Луиђ Шкреља и Иван Митровић.
Међу потписницима нема посланика Демократске Црне Горе, Демократског фронта (ДФ), Социјалистичке народне партије (СНП), Демоса, Праве Црне Горе, Уједињене Црне Горе (УЦГ) и Радничке партије (РП).
Коалиција "Црно на бијело" предложила је на прес конференцији 17. јануара модел мањинске владе у којој, како је казао лидер Грађанског покрета УРА и потпредседник Владе Дритан Абазовић, не би било места за Демократски фронт и Демократску партију социјалиста.
Председник Владе Црне Горе Здравко Кривокапић је на јучерашњој прес конференцији саопштио да је мањинска влада превара.
Из УРЕ су објаснили да су се одлучили на овај потез након интерпелације троје министара и да је то показатељ да Влада нема поверење већине посланика.
Пет разлога за иницијативу
Потписници иницијативе кажу да су разлози да се гласа за проверу поверења Влади садржани у следећем:
- Да су на сједници Парламента 29. децембра изгласане интерпелације министру вањских послова Ђорђу Радуловићу, министру пољопривреде, шумарства и водопривреде Александру Стијовићу и министарки просвјете, науке, културе и спорта Весни Братић чиме је постало јасно да немају подршку парламентарне већине.
- Да је премијер Кривокапић најавио да ће одбити да поступи по интерпелацијама чиме је показао да не поштује Устав и законе Црне Горе, али ни основне демократске принципе поштовања Парламента као највећег законодавног дома који је бирао 42. Владу.
- Да је на седници Скупштине 17. јуна смењен министар правде, људских и мањинских права (Владимир Лепосавић), а да до данас премијер није предложио Парламенту новог министра чиме је директно угрозио реформе у поглављима 23 и 24 која су најважнија за напредак ка чланству у Европску унију (ЕУ).
- Да је Кривокапић својим деловањем више пута у претходном периоду угрозио и отежао сарадњуизмеђу законодавне и извршне власти што је директно произвело институционалну и политичку кризу. Овакво стање је довело до блокаде Парламента, па чак и до бојкота од стране једног дијела посланика парламентарне већине што је директно утицало да се велики број закона не разматра. Све то је довело у питање ефиксан рад Парламента чији је задатак да служи јавном интересу а не партикуларним интересима било које политичке групације или појединца.
- Да су политичка криза, неадекватна сарадња законодавне и извршне власти, неусаглашавање законске регулативе са регулативом ЕУ, као и неактивност појединих министара довели до успоравање европских интеграција, што се одразило на оцјену у Годишњем извјештају Европске комисије.
Због горе наведних чињеница како и изјаве бројних политичких субјеката у којима се наводи да 42. Влада нема већинску подршку у Парламенту, сматрамо једним од основних постулата савремене демократије да се истој провјери подршка у Парламенту", наводи се у иницијативи.
УРА: Црна Гора не може да издржи више статус кво
Грађански покрет УРА који је дио коалиције "Црно на бијело" данас је званично саопштио да "неће симулирати процесе, одуговлачити и мрцварити већинску вољу грађана који желе стабилност, реформе и пут ка ЕУ" и да су "већ данас у скупштинску процедуру упутили иницијативу на основу које ће се видјети да ли актуелна Влада има подршку већине посланика".
-Ово је пре свега и тест да ли концепт мањинске владе коју смо предложили свим посланицима има већину у парламенту. Оно што је било очекивано јесте да након изгласавања интерпелације трима министарима и сам премијер покрене процедуру којом би се покренуло питање поверења Влади, али пошто се то није десило, сматрамо да се то питање мора решити", истиче се у саопштењу УРЕ.
Из те партије су додали да се "интерпелацијом министара у ствари и показало да ова Влада нема подршку посланика у парламенту и то не због УРЕ".
- Стога се не можемо правити да се ништа не догађа и да процеси нису блокирани. Црна Гора и њен политички живот више не могу да издрже статус кво". Ако се утврди да ова влада нема подршку, ми смо понудили концепт мањинске владе без ДПС-а и ДФ-а свим посланицима и надамо се да ће се велика већина парламента према томе однети одговорно и подржати такав концепт - закључује се у саопштењу ГП УРА.