Пахор и Столтенберг дошли до заједничког закључка да спор ХРВАТСКЕ и СЛОВЕНИЈЕ није питање за НАТО
Да је Србија у питању, улетели би без проблема
Словеначки председник Борут Пахор данас је, другог дана посете Бриселу где тражи подршку за примену арбитражне одлуке о граници коју Хрватска не признаје, разговарао са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом, али тема разговора није био хрватско-словеначки спор.
Прочитајте и:
- Нисам желео да разговарам о томе. То није питање за НАТО. Не могу да замислим да би ико, било која земља користила силу за примену пресуде арбитражног суда, нити да би неко користио силу против примене арбитражне одлуке - рекао је Пахор на заједничкој конференцији за новинаре.
И Столтенберг је рекао да то није питање за НАТО, истакавши да "није на њему да улази у садржину тог питања". Пахор је указао да то питање има одјека у региону, с обзиром на то да он и хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић председавају Процесом Брдо-Бриони.
- У случају да Хрватска и Словенија не могу да се договоре о примени арбитражне одлуке, то би имало лоше импликације за морални и политички ауторитет нашег лидерства у тој важној иницијативи - закључио је Пахор, изразивши наду да ће ЕУ нешто предузети како би се олакшало спровођење арбитражне пресуде.
Пахор је јуче разговарао са председником Европског савета Доналдом Туском и председником Европске комисије Жан-Клод Јункером, од којих је тражио да се укључе у решавање граничног спора између Хрватске и Словеније на темељу арбитражне пресуде, коју Хрватска не признаје.
Церар о арбитражи са француским председником: Макрон подржава начело владавине права
Јункер је јуче рекао да Комисија остаје спремна да посредује између две земље, ако то оне желе. Према Јункеровим речима, то није само "билатерално питање, већ то утиче на целу ЕУ", јер може имати последице на даље проширење на земље Западног Балкана.