Српски туристи летују на плажама смрти: Овде су људи највише гинули, а разлог је СТРАВИЧАН
Када жива у термометрима пређе 30 степени, многи освежење потраже у води, често заборављајући на опасности које притом вребају
Према подацима хрватског МУП-а, у првих шест месеци ове године од утапања је преминуло чак 35 људи, 23 хрватских и 12 страних држављана, док се прошле године у истом периоду утопило њих 28. Ништа боља ситуација није ни у другим земљама региона. Бројни су смртни случајеви у државама на Балкану, чији је узрок утапање, а према анализи истих, дошло се до закључка да су грешке купача углавном исте. Те одлуке и потези доведу на купалиштима до смртног исхода.
Ужас на Јазу: Закуцао се СКУТЕРОМ у ПЕДАЛИНУ, једна особа погинула!
Грађани Сплита устали на ноге ГНЕВНИ на ВЛАСТ: Далмација БЕСНА на Загреб! (ФОТО/ВИДЕО)
Кад жива у термометрима пређе 30 степени, многи освежење потраже у води често заборављајући на опасности које притом вребају, као што су шок од нагле промене температуре, вирови, велики таласи, грчеви и многе друге опасности које иако делују безазлено могу бити кобне.
Хрватска
Хрватске воде ове године однеле су већ 35 живота. Само овог викенда у Загребу и Лешћу погинула су два мушкарца. На загребачком језеру Јарун купачи су на обалу извукли 19-годишњег Парагвајца. Иако су га оживљавали готово сат времена, нису га успели спасити. У базену у топлицама Лешће у петак навече утопио се бивши фудбалер Динама Жељко Јањанин (63). Према изјавама сведока, Јањанину је позлило, након чега је потонуо.
Црна Гора
Ништа боље није ни у Црној Гори, где су од почетка године медији извештавали о најмање девет случајева утапања, и то углавном на плажама уз приморје, али и на брзим и хладним црногорским планинским рекама.
Најновија вест је да се на плажи Јаз утопио Бугарин кога је ударио Србин скутером. Једна Рускиња утопила се на Словенској плажи такође у Будви, 11-огодишњи дечак утопио се на Жањицама код Херцег Новог, а и Морача је однела један живот, што су само неки од многих смртних случајева.
Босна и Херцеговина
Босна и Херцеговина позната је по својим снажним и дубоким језерима и рекама, које су у протеклом периоду однеле 13 живота, а међу њима предњачила је река Дрина а ништа мање смртоносан није био ни Врбас, који је однео најмање три живота од почетак ове године.
Албанија
Смртоносне су биле и албанске плаже на којима се од почетка године утопило највише људи са Косова. Последња жртва је 35-годишњи Албанац из Приштине, који се утопио у мору, на плажи Велипоја у близини Драча. Пре њега, живот је на обали Албаније изгубило још најмање 14 особа с Косова, али и неколико људи из Босне.
Ни Србија на жалост не заостаје за овим црним статистикама.
Савети у случају дављења и утапања
Међутим, поред тога што треба знати како тачно помоћи особи која се дави у води, неопходно је предузети све потребне мере предострожности, како би се избегле трагедије и повећала сигурност купача.
- Апелујемо на грађане да за купање користе првенствено уређена купалишта која су под надзором, а не реке, језера или шљункаре, на местима где није дозвољено купање. Реке су најопасније јер су проточне, имају често вирове, усеке и мењају свој ток. Језера имају нагле промене дубине и температуре, односно температура је на површини топлија, а у дубини хладнија - упозоравају стручњаци.
Проблем може бити и растиње које се може обмотати купачу око ноге. Ако због тога почне да паничи, постоји опасност од утапања.
- Не пливајте најмање један сат након оброка или ако сте пили алкохол. Не улазите врући у воду како бисте избегли опасност од шока због нагле промене температуре и не скачите у воду непознате дубине. Ако већ скачете, увек скачите на ноге, никако на главу. Не купајте се на осамљеним местима и децу држите на оку - само су неки од корисних савета.
Све у свему ако се неки немили догађај и деси, неопходно је не паничити и што је могуће више се опустити и плутати на површини воде.