ПРАВЕ ТЕМЕЉЕ ЗА "НОВУ ЦРНУ ГОРУ": Креирање идентитета једног народа на лажима и антисрпству
Јавност, као и посланици који су учествовали у расправи, показали су велику заинтересованост и подстакли даља размишљања у вези са резолуцијом поводом стогодишњице Подгоричке скупштине и последицама које из ње могу произаћи.
Црногорски парламент већином гласова усвојио је резолуцију у четвртак вече, а какве промене она доноси, тек остаје да се види. У самој расправи, предлагачи резолуције истицали су да је она само један од начина да се окончају поделе, те да има мирољубиву и декларативну функцију, док су у редовима опозиције исказали бојазан да такав акт продубљује разлике и поделе.
Публициста и бивши градоначелник Цетиња Јован Маркуш казао је да резолуције генерално, па ни ова донесена поводом Подгоричке скупштине, у принципу немају правне последице. Међутим, он сматра да новоусвојена резолуција има посебан циљ.
НАПЕТО У ЦРНОЈ ГОРИ! ДЕМОКРАТСКИ ФРОНТ ПОСЛЕ ХАПШЕЊА МЕДОЈЕВИЋА: Чекамо Апелациони суд
Маркуш верује да предлагачи резолуције намеравају да кроз њено усвајање направе темеље за измену бића Црне Горе, као и да је она усмерена директно против Српске православне цркве, односно Митрополије црногорско-приморске. Како истиче, иако је Уставом држава одвојена од Цркве, може се очекивати да се у наредном периоду покрене питање имовине СПЦ.
- Данас само слепи не виде да је на делу покушај "дробљења" православне цивилизације, како је то амерички политиколог Семјуел Хантингтон претпостављао, а Црна Гора је само један од каменова из тог темеља Божје грађевине, чије биће треба разорити попут Цркве Светог Петра Цетињског и Његошеве гробнице на Ловћену. Ова прича о 1918. усмерена је ка процесу креирања новог идентитета заснованог на лажима и стварању неке нове Црне Горе, која ће бити заснована на антисрбијанству, антисрпству и антиправослављу и која ће бити уклопљена у стратегију НАТО о заокруживању овог простора и разарања ове наше цивилизације. Зато треба да будемо приправни на све оно што долази - сматра Маркуш.
Он наводи да уколико би желели заиста да промене одлуке које су донесене на Подгоричкој скупштини, требало би да пониште и одлуку о уједињењу из 1920, која је донесена под контролом међународних сила, за коју су пристанак дали и краљ и Влада Црне Горе у емиграцији, а о чему сведоче речи вође Божићног устанка, Јована Пламенца.
- Уколико је скупштина 1918. била заиста нелегална, како тврде, шта је са одлукама које су биле потпуно легалне? Онда ће морати да доносе нове резолуције којима ће их мењати - истиче Јован Маркуш.
С друге стране, Андрија Поповић (Либерална партија), који је у Скупштини подржао резолуцију, сматра да се њоме ставља тачка на поделе и креће растерећено у "светлу будућност".
- Ипак смо ми грађанска држава, један народ различитих вера и нација, а верујем и да смо и ми као представници грађана схватили да не смемо ићи у продубљивање било каквих подела. Никада се не смеју вратити ни двадесете, четрдесете, ни деведесете године, када је на овим просторима долазило до братоубилачких ратова - казао је Поповић.
Како је додао, биће тешко у пракси применити било који члан из резолуције, али то остаје на вољу надлежних органа а не парламента, и резолуција нема ништа што већ није решено протоком времена и садржајем Устава Црне Горе.
- Неопходно је водити рачуна о томе да држава остане одвојена од Цркве. Свакако би требало донети нови закон о верским заједницама, који би много тога решио, и верујем да ће бити праведан и неће угрозити ничије верске слободе - навео је Поповић, коментаришући наводе да резолуција може покренути питања у вези са СПЦ.