ПАЦИЈЕНТ ИЗАЗВАО ВАРНИЦУ КОЈА ЈЕ ДОВЕЛА ДО ПОЖАРА? Испливали први снимци изгореле ковид болнице у Румунији (ВИДЕО)
Пожар је избио на одељењу интензивне неге
Два пацијента су погинула, а медицинска сестра је повређена, у пожару у ковид болници у Плоештију, у централном делу Румуније.
ДОГОДИО СЕ НАЈЦРЊИ СЦЕНАРИО: Корона ушла у Клинички центар Црне Горе, заражени запослени и пацијенти
ПОЖАР У КОВИД БОЛНИЦИ У РУМУНИЈИ: Два пацијента погинула, медицинска сестра повређена
ВОЗАЧИ ЋЕ ОДАХНУТИ: Гориво неће поскупети! Цена нафте СТАГНИРА
Ватра, која је брзо угашена, захватила је једну собу, а 15 пацијената који су се лечили у крилу болнице угроженом пожаром премештено је у другу боилницу.
Полиција је покренула истрагу, а директор болнице, др Богдан Ница верује да је пожар изазвала варница коју је направио узнемирени пацијент који је померао кревет.
- Пацијентима нисмо давали кисеоник из боца, већ су били на систему. Изгледа да инсталације нису узрок пожара, утврђује се да ли је дошло до проблема са неким од апарата, можда чак и оксиметра. Постоји могућност и да је пожар кренуо од варнице, коју је направио један узнемирени пацијент који је померао кревет - рекао је др Ница.
Он је истакао да су оба пацијента у соби била накачена на Ц-ПАП, и да су били на великом протоку кисеоника.
- Увек постоји ризик када лечите пацијента великим количинама кисеоника. Само једна варница, кажу стручњаци, може да запали све - рекао је он.
Истакао је да је медицинска сестра повређена док је покушавала да врати маску на лице узнемиреног пацијента.
- У том тренутку се кревет померио и кренуо је пламен. Особље је одмах утрчало са противпожарним апаратом. Убрзо су стигли и ватрогасци и пожар је угашен у року од три минута - истакао је.
Директор је рекао да овај део одељење има и врата која се повремено отварају како би ушао свеж ваздух. Истакао је и да је особље било обучено.
- Изненађен сам што се то овде догодило, јер је особље одлично и све мере су испоштоване. Имали смо овде и по 387 пацијената истовремено, коришћене су енормне количине кисеоника, преко 10.000 литара на дан, плус боце и никад се ништа није десило. Имали смо инсталиране и сензоре, који алармирају уколико је у ваздуху опасна концентрација кисеоника. Истрага ће све утврдити - истакао је он.
Ница је додао да кисеоник остаје на одећи и ћебадима.
- Можда зато сензор није детектовао. Не знам, нисам стручњак за сензоре - рекао је Богдан Ница.
У овој болници су у фебруару ове године уочене поједине неправилности. Ница је рекао да се то догађа у свим болницама, и да ниједан болница у Прахову не испуњава све стандарде јер су потребне велике инвестиције.
- Поправили смо 90 одсто ствари, поднели документацију, откако сам ја дошао, покушавамо да доведемо ствари у ред - рекао је директор.
- Електричне инсталације су нове. У овом делу болнице инсталације су рађене пре две године. Нисмо имали проблема, нестанака струје, кратких спојева, ничега у последњих годину дана - истакао је Ница.
Он је рекао и да је одељење на којем је дошло до пожара реновирано, да су све електричне инсталације, као и систем за кисеоник проверени. Рампе за кисеоник су уграђене прошле године уочи 3. таласа.
- Особље је обучено, видите да су одмах реаговали. У питању је била секунда. Бог само зна... Ако се кревет померио, очешао о нешто, дође до варнице и само се запали. Имали смо сензоре, све што је потребно. Можда је кисеоник био у великој количини јер је он скинуо маску. Истрага ће утврдити - рекао је Ница.