Референдум у Македонији највише подржали Албанци: Заев покушава да улазак у НАТО прогура у Собрању
Премијер није дао оставку као што је обећао
Премијер Македоније Зоран Заев није одржао обећање које је дао народу уочи референдума!
ЗВАНИЧНО ПРОГЛАШЕН ДЕБАКЛ У МАКЕДОНИЈИ! "Јасно је да овим референдумом одлука НИЈЕ ДОНЕТА!"
Уместо да се повуче након неуспешног референдума македонски премијер најавио је да ће процес доношења одлуке о промени назива државе и уласку у НАТО преместити у Собрање где ће покушати да обезбеди двотрећинску већину како би се изборио за уставне промене.
- Нећу да поднесем оставку јер је огромна већина грађана подржала референдум. Разговараћемо са противницима у парламенту и ако имамо двотрећинску већину наставићемо са реализацијом споразума са Грчком. У супротном расписаћемо нове изборе у новембру – најавио је Заев док су противници референдума славили испред Собрања.
Да грађани Македоније неће дозволити да им владајућа коалиција наметне нови назив државе и улазак у НАТО било је јасно већ у преподневним часовима кад су саопштени први резултати излазности.
На крају је укупно гласало тек око 37 одсто уписаних у бирачки списак, нешто више од 650.000 људи, а закон јасно каже да референдум може да буде успешан само ако гласа половина грађана, а од тог броја половина плус један заокружи ДА. На референдуму су се очекивано највише одазвали Албанци.
Прва званична реакција Грчке на референдум у Македонији: Резултат је контрадикторан!
У општинама у којима Албанци чине већину излазност је била натпросечна. Узмимо за пример општину Липково у којој живи 98 одсто Албанаца и која се налази на граници са лажном државом Косовом.
Тамо је излазност била око 61 одсто, 15.275 грађана је заокружило ДА на листићу, а свега 19 НЕ?! Слична ситуација је и у скопској општини Чаир која је махом насељена Албанцима и која је својеврсна држава у држави.
Тамо је гласало 45 одсто грађана уписаних у бирачки списак, мало више од 25.000 је подржало референдум, а свега 435 је гласало против. Не треба заборавити ни чињеницу да се албански премијер Еди Рама огласио усред референдума и јавно позвао народ друге државе да изађе на гласање плашећи их некаквом злом судбином њихове деце.
- Данас се гласа за будућност деце, а ко не гласа, прети њиховој будућности – огласио се Рама на друштвеним мрежама кад је видео да од референдума нема ништа.
Заев дакле није добио подршку свог народа, али јесте од Запада. Аналитичари се слажу да оваква подршка Запада некој влади на Балкану није виђена до сада. Недељама уочи референдума у Скопље су долазили највиши светски званичници како би убедили грађане да изаберу евроатлантске интеграције: шефица дипломатије ЕУ Федерика Могерини, немачка канцеларка Ангела Меркел, британска премијерка Тереза Меј, генерални секретар НАТО Јанс Солтенберг... Референдум су подржали и председници САД и Француске Доналд Трамп и Емануел Макрон. Многи европски званичници огласили су се и синоћ саветујући македонске функционере да изборну вољу озваниче на неки други начин?!
Заеву, дакле, није помогла снажна подршка Запада, а ни милиони који је добио за кампању своје коалиције. Није му помогло ни перфидно формулисано питање на гласачком листићу "Да ли сте за улазак у ЕУ и НАТО прихватањем договора Републике Македоније и Републике Грчке"? Македонском премијеру, међутим, није било помоћи, јер се на крају цео народ пита, а народ га је јуче највероватније послао у политичку пензију.