ИСПРАВКА: Стивен Мејер није бивши шеф ЦИА
Трибина поводом празника 9. јануара који се прославља као Дан Републиек Српске и 28. фебруара, када је донесен први Устав Српске.
* ИСПРАВКА * Првобитно смо пренели нетачну информацију да је Американац Стивен Мејер "бивши шеф ЦИА", а заправо је реч о бившем аналитичару и менаџеру у ЦИА који је за време рата у Босни био заменик шефа Међуагенцијске радне групе за Балкан. Ангажован је у фирми која се бави лобирањем у САД у име Владе Републике Српске. У овом тексту се налази исправка таквих информација и промењена је структура чланка тако да се сада јасно види шта је истина, а на основу анализе raskrinkavanje.ba. Мејер је једноставно представљен као стручњак за регију, без давања контекста о његовим тренутним ангажманима, што би читаоцима дало идеју о његовој потенцијалној пристрасности. Како Мејер не обавља никакву службену функцију у америчкој влади, ова формулација је обмањујућа, јер његови ставови не представљају службене ставове нити планове ЦИА-е нити било које друге агенције владе САД-а.
На трибини "Република Српска пред новим изазовима" која је јуче организована у Београду говорили су председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, али и Американац Стивен Мејер, који је за време рата у Босни био заменик шефа Међуагенцијске радне групе за Балкан.
СКАНДАЛОЗАН СНИМАК КОРОНА ЖУРКЕ: Док се болнице пуне, млади се забављају у крцатим дискотекама (ВИДЕО)
ШМИТ НИКОМЕ НЕ ОДГОВАРА У БиХ: Дигла се на ноге босанска дијаспора у Америци, писали Блинкену
"ПАД УВОЗА, НЕМА ИНВЕСТИЦИЈА, ЗАТВОРИЋЕ СЕ ГРАНИЦЕ" БиХ није набавила вакцине, економиста објашњава последице
Трибина, која је одржана поводом празника 9. јануара који се прославља као Дан Републиек Српске и 28. фебруара, када је донесен први Устав Српске, почела је Додиковим излагањем. Милорад Додик је говорио о неодрживости БиХ као државе, о путу БиХ према НАТО-у, Високом представнику као и о улози међународне заједнице у босанскохерцеговачкој садашњости.
Додик је истакао да Република Српска, којој је дојадило да јој се стално говори "не" иде на путу ка аутономији.
- Да кажемо да је потпуно легитимно да та аутономија предвиђена Дејтоном, буде нама испоручена, а не да буде укинута. Не њиховим бонским овлаштењима јер то не постоји. Не њиховој промени закона, јер то не може да ради ниједан појединац насиљем. Не њиховим реформама полиције, њиховим интеграцијама у НАТО јер ми то не желимо! То су ствари које смо морали да кажемо, али то је опција на коју морамо да рачунамо - нагласио је Додик.
Након Додика, на трибини се обратио и Мејер који је нагласио да је време да Српска размисли о организовању референдума о својој будућности и самоопредељењу те додао да БиХ и даље неће бити ништа друго до фиктивна држава, што је одувек и била.
- Време је да признамо реалност. САД ће се држати мита о БиХ, али време је за лидере БиХ да преузму другачији курс, посебно за лидере Републике Српске да размисле о организовању референдума у будућност. То је право на самоопредељење. Власт у Бањалуци би требала испитати шта народ жели. Такође, предлажем да законодавно тело Републике Српске усвоји закон којим ће високог представника сматрати непостојећим. Он је део историје и ни он, нити Савет за имплементацију мира више нису потребни - рекао је Мејер, додавши да на овим просторима тренутно влада највећа напетост још од времена ратова деведесетих година прошлог века.
Ко је, заправо, Стевен Мејер?
На YouTube каналу Press центар УНС може се наћи снимак целе трибине. На трибини је Мејер неодређено најављен као "Стевен Мејер из Вашингтона", а у најави је споменуто да се у медијима Мејер погрешно представља као бивши шеф ЦИА-е за Балкан, као и да он то никада није био. Сам Мејер никада није представљао нити једном од наведених фиктивних титула. На страници школе Даниел Морган Градуате School оф Натионал Security, где Мејер предаје националну сигурност, објављена је Мејерова биографија, као и његов ЦВ, у којем он наводи да је у ЦИА-и обављао дужност "аналитичара и менаџера", да је ову агенцију напустио 2011. године, те да је за време рата у Босни био заменик шефа Међуагенцијске радне групе за Балкан. Сличне информације могу се пронаћи и у другим Meyerovim биографијама, укључујући и ону објављену на страници фирме ТСМ Глобал Цонсултантс LLC.
Његов ангажман у овој фирми заправо је директно повезан са његовим израженим присуством у регионалним медијима. ТСМ Глобал Цонсултантс је, наиме, фирма коју заједно са Мејером воде Обрад Кесић и Дрина Властелић Рајић. Кесић и Властелић Рајић су у САД-у регистровани као лобисти Владе Републике Српске и обоје су упосленици тзв. представништва Републике Српске у САД-у, чији је званични назив у САД-у “Канцеларија Републике Српске за сарадњу, трговину и инвестиције”. Мејер је од оснивања Канцеларије РС-а за сарадњу, трговину и инвестиције укључен у њене активности и присутан на дешавањима која иста организује, укључујући њено отварање, пријем организован 2018 итд.