Руско министарство за ванредне ситуације саопштило: Не гасимо ПОЖАРЕ у Црној Гори због политике!
Тешка ситуација у Црној Гори
Министарство за ванредне ситуације Русије не учествује у гашењу пожара на Балкану због политизације овог питања и административних препрека, изјавио је за Спутњик директор Српско-руског хуманитарног центра у Нишу Вјачеслав Власенко.
АПОКАЛИПСА У ХРВАТСКОЈ! Горе сплитска предграђа, позвана војска у помоћ! (ФОТО)
ГОРИ И СУТОМОРЕ: Грађани бране црку Свете Петке од ватре (ФОТО)
- Постоје одређени политички моменти који некад негативно утичу. На пример, кад су прошле године горела Босна и Херцеговина и Хрватска Министарство за ванредне ситуације је нудило помоћ, док су наведене државе то одбиле, рекавши да ће се саме снаћи. У овом тренутку за пожаре, на пример, у Босни и Херцеговини они желе да искористе војне хеликоптере и хеликоптере УН и засад се нису обраћале за помоћ - рекао је Власенко Спутњику.
Чланице НАТО-а Црна Гора и Хрватска, у којим посебно бесне пожари, могу послати само неколико авиона Цанадаир, Аиртрацтор и хеликоптере војске и полиције.
- Када су 2012. године гореле Србија и БиХ овде на аеродром у Нишу из Русије су стигли Ил-76, Бе-200 и Ка-32. Они су стигли брзо, буквално за пар дана, наравно, на захтев локалних власти - навео је директор Центра.
По његовим речима, хуманитарни центар сваког дана добија информације од Националног центра за кризне ситуације МВС Русије о ситуацији у региону. Информације се затим шаљу у сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије. Са другим државама региона не постоји међудржавни споразум о сарадњи при ванредним ситуацијама.
- Наш центар предлаже свим тим државама да потпишу радни протокол — поједностављени документ који би омогућио да се макар оперативно размењују информације. Нажалост, немамо напретка. Питање политизације негативно утиче на то, а за пожаре нема административних препрека. Он се шири и Србијом и Босном и Хрватском, али реално постоје административне препреке - нагласио је Власенко.
Ситуација са пожарима на црногорском приморју данас је веома тешка, па је затражена и помоћ ЕУ.
Наводи се да су председници општина Херцег Нови, Котор и Тиват упутили захтев премијеру Душку Марковићу и Министарству унутрашњих послова за хитан ангажман авијације у гашењу пожара на Луштици, оцењујући да је ситуација алармантна и да треба тражити помоћ из региона.