САРАЈЕВО ЈЕ НАЈВЕЋЕ ЖАРИШТЕ У ЕВРОПИ: Ситуација је катастрофална, влада страх од сценарија из италијанског Бергама
Зараза наставља да се шири свим деловима земље, али посебно драматичне вести везане су за Сарајево.
У БиХ је у понедељак потврђено нешто мање од 600 нових случајева заразе корона вирусом и чак 63 смртна случаја повезана са ковидом, а представници власти и здравствени стручњаци упозоравају да се стање непрекидно погоршава и подсећа на оно из италијанског Бергама с почетка пандемије.
Према подацима ентитетских завода за јавно здравље, након тестирања нешто мање од 2.500 узорака, што је готово двоструко мање него радним данима, зараза је потврђена код најмање 582 особе. Прошле недеље, уз просечна тестирања од око четири до четири и по хиљаде узорака, дневни број новозаражених прелазио је границу од хиљаду.
КОРОНА И ДАЉЕ МУЧИ ЦРНУ ГОРУ: Скоро сваки трећи узорак позитиван, преминуло седам особа
ПООШТРЕНЕ МЕРЕ ЗА УЛАЗАК У СЛОВЕНИЈУ: Шта то тачно значи за српске држављане?
СВАКИ ТРЕЋИ СТАНОВНИК ПРЕСТОНИЦЕ ИМА АНТИТЕЛА НА КОРОНУ: Колективни имунитет све ближи Скопљу?
Зараза наставља да се шири свим деловима земље, али посебно драматичне вести везане су за Сарајево па је председник владе Сарајевске жупаније Един Форто казао како је тај део земље "у сценарију Бергамо".
Према подацима жупанијског завода за јавно здравље, новозаражених је у понедељак било више од 500, а 13 оболелих од ковида је умрло. Лекар Клиничког центра у Сарајеву (КЦУС) Мирсад Гранов казао је како очекују прилив све већег броја пацијената. Управа КЦУС-а у понедељак је прогласила ванредно стање за своје запослене и укинула сва одсуства и годишње одморе како би могли да се брину о пацијентима на одељењу за ковид, којих је тренутно 519.
- Прибојавамо се најгорег сценарија где ћемо имати смртност од 10 и 20 одсто - казао је Гранов.
Те бројке се не подударају са онима које објављују ентитетски заводи, а то је резултат чињенице да је и прикупљање података у БиХ збуњујуће јер различите власти имају различите методологије како то чине па је немогуће дознати какво је стање у реалном времену.
- Сарајево је тренутно највеће жариште у Европи - потврдио је Форто на седници жупанијске владе одржаној у понедељак ујутру.
Главни град БиХ је протеклог викенда био суочен са "мини локдауном", чији је циљ био да покуша да спречи даљи експоненцијални раст броја новозаражених, но локалне власти су свесне како та мера не може дати посебне резултате уколико се не примењује у свим деловима земље.
Истовремено, здравствене власти у Херцеговини упозориле су у понедељак како је међу новозараженима коронавирусом све више млађих особа које у болницу долазе у лошијем стању него у ранијим таласима ове епидемије.
- Неспорно је да се ради о трећем таласу. Ради се о повећању које је забрињавајуће и које је велики изазов за здравствени састав - рекао је инфектолог др Синиша Скочубушић из ковид болнице у Мостару, на првој конференцији за новинаре одржаној након више месеци.
У овој здравственој установи је током викенда преминуло 12 особа, а забележено је 235 особа које су биле позитивне на вирус САРС-ЦоВ-2.
Др Скочибушић је појаснио како се свакодневно бележи пораст броја обољелих од ковида и да су болнички капацитети готово потпуно попуњени. Забрињавајуће је што је све више млађих особа са тежим стањем болести.
'- Бележимо повећан број пацијената који долазе раније у болницу, сада имамо убрзанији долазак и њихова слика је лошија него што је било у претходним таласима. Реч је вероватно о новим сојевима - рекао је д. Скочибушић. Према његовим речима, пацијенти захтевају далеко више кисеоника.
Он је позвао грађане и власти да спроводе епидемиолошке мере како епидемија у Херцеговини не би у потпуности измакла контроли.