САВЕТ ЕВРОПЕ УПОЗОРИО ХРВАТСКУ: Под хитно да се заустави насиље над мигрантима
Мијатовић каже да извјештаји о насиљу стижу и даље, и поред тога што је пре две године позвала хрватске власти да истраже те оптужбе.
Хрватске власти морају зауставити насиље над мигрантима на граници с БиХ и почети да кажњавају одговорне полицајце, саопштила је данас повереница Савета Европе за људска права Дуња Мијатовић.
Европски парламент казнио хрватског посланика: Почео да раскопчава каиш на панталонама током говора
ДВЕ МИСТЕРИОЗНЕ СМРТИ У ЗАГРЕБУ: Беживотно тело пронађено у стану, друга особа преминула недуго после тога
НОВА МЕРА У КАНТОНУ САРАЈЕВО: Средњошколци прелазе на онлајн наставу, а ево шта је главни разлог за то
- Оно што још више забрињава јест што ти извештаји указују да се насиље и нехумано поступање повећало и да полицајци и даље нису кажњени за тако озбиљна кршења људских права - навела је Мијатовић у саопштењу, преноси Хина.
Каже да је забринута што влада одбацује наводе невладиних организација и истраживачких новинара и подсећа да су "аларм" осим њих дигле независне хрватске институције за заштиту људских права, као и међународне организације, укључујући различита тела СЕ и УН-ове посебне известитељке.
Мијатовић је поновно позвала хрватске власти да прекину с "пусхбацковима" и насиљем на граници и да почну кажњавати полицајце одговорне за озбиљна кршења људских права миграната.
- У духу потпуне транспарентности, позивам хрватске власти да, након што буде усвојен, што пре објаве извештај Одбора СЕ за спречавање тортуре о његовој хитној посети Хрватској у августу прошле године, који укључује интервјуе и лекарске прегледе бројних миграната који су тврдили да су их хрватски полицајци ухапсили на територији Хрватске и насилно вратили у БиХ - стоји у саопштењу високе званичнице Савета Ервопе.
Бројне домаће и међународне невладине организације већ дуже време оптужују хрватску полицију за системско лоше поступање према мигрантима који из БиХ покушавају ући у Хрватску, чланицу ЕУ. Снаге сигурности оптужују за екстремно насиље, колективно протеривање миграната и ускраћивање азила, што званични Загреб упорно одбацује.