СЦЕНАРИО: РЕПУБЛИКА СРПСКА БЕЗ ДОДИКА - Шмит у офанзиви, ево шта мисле политичари и аналитичари
Да ли ће Кристијан Шмит заиста донети одлуку о смени председника Републике Српске, Милорада Додика, нико у овом тренутку не сме са сигурношћу да тврди. Међутим, скоро сви наши саговорници се слажу да би то довело до ескалације политичких, а можда и безбедносних проблема у целој БиХ.
Водеће земље Запада први пут озбиљно су почеле развијати сценарије о томе како би РС могла изгледати без Милорада Додика, што је јасан знак подршке Шмиту да смени Додика с позиције председника РС и да му забрани политичко деловање, сазнаје се из добро обавештених међународних кругова.
"НИКАКВЕ ОДЛУКЕ ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА НЕЋЕМО ПРИХВАТИТИ" Додик побеснео због Шмитове конференције за новинаре
ШМИТ НАМЕТНУО ИЗМЕНЕ КРИВИЧНОГ ЗАКОНА БиХ: "Они који покушавају да сруше уставни поредак морају бити процесуирани"
ДОДИК: Ово је последњи пут да радим њихов посао (ВИДЕО)
Према истом извору, Шмит има пуну подршку Запада да појача притисак на Додика како би му било јасно да ће бити уклоњен из политичког живота, а једини начин да се то не деси је да председник РС и лидер СНСД хитно обустави „антидржавно деловање“.
Српска већ има искуства са сменом председника. Дана 5. марта 1999. тадашњи високи представник Карлос Вестендорп сменио је Николу Поплашена, који је у јесен 1998. убедљиво победио као кандидат коалиције СРС РС-СДС. У то време још није било одлуке о конститутивности народа у БиХ, па му је потпредседник био Мирко Шаровић. Он је преузео дужност председника Српске у наставку мандата.
Према садашњем Уставу РС, председнику и потпредседницима може да престане мандат пре истека времена на које су изабрани у случају оставке или опозива. Истовремено, председник Републике одређује који ће га потпредседник замењивати у случају привремене спречености да обавља своје функције.
У пролеће 1999. садашњи председник РС, Милорад Додик, био је премијер у мандату од 18. јануара 1998. до 12. јануара 2001. када га наслеђује Младен Иванић. Јавност, а посебно опозиција, сећа се да је у то време Додик јавно подржавао потезе Вестендорпа, па и онај о смени Поплашена, говорећи да је „право високог представника да посегне за том одлуком“.
- Високи представник је данас сменио Николу Поплашена са дужности председника Републике Српске. Ова одлука ступа на снагу одмах. Високи представник је донио ову одлуку након што је примио писмо председника Поплашена у којему он одбија захтеве високог представника у свези са његовим незаконитим настојањима да смени премијера Владе Републике Српске Милорада Додика – пише у одлуци Вестендорпа, који је Поплашену забранио и даље политичко деловање.
Међутим, од тада су прошле 24 године, у којима су се околности у БиХ, окужењу и свету драстично промениле. Додик је за Запад, посебно за САД, прво био „дашак свежег ветра на Балкану“, да би пре неколико година доспео на црну листу санкционисаних особа САД, за које је сада проруски човек.
Осим Велике Британије, ни једна држава у Европи Додику није увела санкције, али је политика ЕУ према РС постала видљиво негативна. Одобрила је 303 милиона евра бесповратних средстава за четири инфраструктурна пројекта у БиХ, од којих се све и један налазе у ФБиХ. За време Додикове власти, РС је почела да се задужују по скоро дупло већим каматним стопама него ФБиХ.
Када је реч о међународној заједници, након периода незаинтересованости за БиХ и немоћи ОХР, доласком Шмита фокус је поново на нама. ЕУФОР је пре годину дана у БиХ ојачао војно присуствовао са 500 нових војника. Њихов задатак је да очувају мир договорен још у Дејтону, али се присуство често политички (зло)употребљава од стране бошњачких политичара који ЕУФОР (и НАТО) позивају да пресеку РС на Дистрикту Брчко. Немогуће је рећи како би ЕУФОР реаговао ако би се десили било какви немири у случају смене Додика, који би готово извесно позвао народ на улице.
Шмит можда иза себе има силу, али и проблем легитимитета јер није изабран у СБ УН, због чега га РС не признаје, не објављује нити поштује његове одлуке. Међутим, Шмит је наметнуо и измене Кривичног закона БиХ које важе у остатку БиХ и које предвиђају затвор и смену оних који се не повинују његовој вољи. То је аргумент онима који и даље верују да Шмит неће посезати за сменом, него да ће преко Тужилаштва БиХ и осталих институција у БиХ, попут ЦИК покушати да склони Додика, у случају да не буде договора о реформи Уставног суда БиХ, што је окидач за највећу кризу до сада. Незванично, из РС су спремни да Бошњацима дају највећу број судија у Уставном суду БиХ, под условом да не буде странаца.
- У случају одлуке о смени, председник Српске ће наставити нормално да ради свој посао. И све наше акције ће бити уставне и засноване на правним документима. Домаћим или међународним. Надам се да нас неће терати да користимо Повељу УН – каже за председник НСРС Ненад Стевандић.
Бивши председник РС Никола Поплашен није желео опширније да повлачи паралелу између своје смене и потенцијалне смене Додика. Каже да су некадашња одлука Вестендорпа, као и потенцијална одлука Шмита, потпуно ван било каквог демократског резона, међународног права и ван сваке памети.
- Таква одлука може допринети само продубљивању кризе, отварању старих и нових конфликата. Радила би у прилог нестабилности, производњи немира на Балкану. Ако је то намера Шмита и његових налогодаваца, то се може десити. Али надам се да нису времена као пре тридесетак година – каже Поплашен.
На питање да ли се треба плашити безбедносне ситуације у случају да Шмит смени Додика, Душко Вејновић, професор Факултета безбедносних наука Бањалука, каже да би „било одређених ризика“.
- Али, фигуративно речено, сваког чуда три дана доста. Надам се да ће они ипак наћи компромис. Апелујем на председника Републике, на власт у РС, као и на међународну заједницу, да траже компромис. Заштита народа мора да буде у компромису, а не у искључивим одлукама. У академској заједници постоји нешто што се зове стратегија превазилажења конфликата. Опасност је тамо где је моћ изнад закона – каже Вејновић.
Лидер опозиционе листе За правду и ред, Небојша Вукановић, тврди да Додик неће бити смењен „јер је он миљеник свих високих представника“.
- Од Вестендорпа који је сменио Поплашена управо због Додика, преко Ешдауна који је помео све његове политичке противнике, до Шварц Шилинга, Лајчака и Инцка који су са њим водили политику, дозвољавали му разне увреде и јачали му рејтинг. Ми смо против било каквих наметања и смена. Високи представници су до сада смењивали само политичке противнике СНСД, а никог из СНСД. То показује ко је миљеник запада. Народ треба да казни Додика, а не било какви странци. Ја сам сигуран да Додик и његова шизогена политика нема подршку народа, али нажалост ми то никако не можемо да утврдимо због злоупотреба и кључно је питање да се измени Изборни закон на начин да се на изборима утврди какве је стварна воља грађана – каже Вукановић.
Политичка аналитичарка Тања Топић оцењује да су и Кристијан Шмит и Милорад Додик очигледно одлучили да иду до краја.
- У овом тренутку тешко ми је рећи ко ће извући дебљи крај, чини ми се да је залеђина Шмита снажнија. Претпостављам да је врућ кромпир смењивања и могућег санкционисања пребачен у руке домаћих институција уз напомену да ће у случају њиховог нечињења и ината политичара из РС, ОХР посегнути за непопуларним мерама. Како ће их провести у условима када га званичници РС не признају, отворено је. Али никада није била већа сагласност унутар међународне заједнице да се реагује – каже Топићева.