СКАНДАЛ у Сребреници: Ковчези прекривени РАТНИМ ЗАСТАВАМА Армије БиХ под којима су КЛАЛИ Србе
Култура мржње се гаји у Поточарима
Табути са посмртним остацима 35 Бошњака који су јуче сахрањени у Меморијалном центру у Поточарима пре почетка џеназе били су покривени ратним заставама Армије БиХ.
Прочитајте и:
Тако је обележена 23-годишњица злочина у Сребреници, а истицање ратних застава на месту где треба да се ода пошта жртвама представља својеврстан скандал. Лидер ЛДП Чедомир Јовановић ипак се поклонио табутима прекривеним заставама коју је носила и јединица озлоглашеног Насера Орића. Јовановић, који је у Поточаре стигао у друштву Ћамила Дураковића, изјавио је да му се чини да су Бошњаци страдали једном, 1995. године, а да "његов народ и сви они који негирају сребренички геноцид страдају сваког дана".
Ни они који годинама долазе у Поточаре нису се јуче могли сетити да су ковчези жртава били прекривени ратним заставама. Годишњица је протекла у атмосфери појачаних тензија, само два дана након што су Мајке Сребренице немачком тужиоцу предале списак од 22.000 Срба "осумњичених за геноцид у Сребреници"
- За геноцид који се овде догодио највише је крива србијанска власт, а онда и власт Републике Српске. Они су подржали паравојне формације које су нас овде убијале, они су криви. Да би се помирили, Србија мора да призна овај злочин, Србија мора да призна геноцид. Без тог признања помирења нема, упамтите, а ми ово Србима никад нећемо заборавити. Није крив цео српски народ, али део српског народа јесте - поруке су које су јуче углавном понављали Бошњаци који су стигли у Поточаре да одају пошту својим сродницима.
Бакир Изетбеговић, бошњачки члан Председништва БиХ, јуче је у Поточарима поновио да се само "истином може доћи до помирења на овим просторима".
- Негирањем геноцида и награђивањем ратних злочинаца не може се до помирења. Политичари из Српске треба да прекину реторику која понижава жртве, каква је то порука младима ако награђују Радована Караџића за оно што је урадио у Сребреници - рекао је Изетбеговић, додајући да је "идеологија мржње која је била покретач за геноцид и данас присутна".
Изетбеговић је рекао да се 23 године касније "још трага за око хиљаду тела жртава", а да они који знају локације масовних гробница ћуте. Он је позвао "оне који знају те локације" да кажу "где су посмртни остаци жртава, да олакшају и себи и другима".
И јуче су у Поточаре читавог јутра стизале дуге колоне аутомобила и аутобуса из правца Сарајева и других градова БиХ. У самом Меморијалном центру, у коме је до сада покопано 6.610 тела, било је јуче више хиљада људи, међу њима и бројне званице из дипломатског кора, а неки од учесника носили су заставе САД, Турске, Хрватске.
Џенази, коју је предводио реис Хусеин Кавазовић, присуствовао је и народни посланик, бивши муфтија Муамер Зукорлић, а цвеће на споменик, поред осталих званица, положили су и вођа непризнате ЦПЦ Мираш Дедеић и српски политичар Чеда Јовановић.
Аналитичар Џевад Галијашевић каже да је скандалозно што су се користиле заставе Армије БиХ.
- Појављивати се са заставама није охрабрујуће. Томе су претходили и некакви спискови који су подељени немачким тужиоцима... Ствара се тешка атмосфера. Уосталом, ту више нема културе сећања, више се негује својеврсна политичка култура СДА, негује се мржња... Сребреница постаје темељ за неки будући сукоб. То не може никога обрадовати - наводи Галијашевић и додаје:
- Нажалост, Сребреница служи за прикривање злочина почињених над Србима и Хрватима. Сребреница је од тријумфа трагедије постала нешто где тријумфују маркетинг и мржња. Она постаје средство спречавања било каквог помирења.