СЛОВЕНИЈА "ИСТРЧАЛА ПРЕД РУДУ": Први прогласили крај епидемије, а данас то скупо плаћају!
Највећи проблем је мањак стручног особља
Словенија, земља која је прва у Европи прогласила крај епидемије средином маја и данима имала нула случајева, сада се нашла пред великим изазовом и очигледно се није спремила за други талас пандемије.
НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ О АМФИЛОХИЈЕВОМ ЗДРАВЉУ: Владика се бори са опаким вирусом, познато како се осећа
СТИГЛИ ПРВИ НАЛАЗИ СРБОМРСЦА ИЗ ЗАГРЕБА: Установљено да ли је био под утицајем алкохола кад је извршио напад
ПРЕМИНУО ЈУНАК ЛАУШЕВИЋЕВЕ КЊИГЕ! Никола је био најпознатији осветник, ћелију делио са српским глумцем (ВИДЕО)
Власти Словеније саопштиле су данас да је земља забележила 707 нових случајева инфекције за 24 сата, што је највиши број од почетка пандемије корона вируса. На конференцији за новинаре званичници су рекли једну реченицу која је многе забринула - на интензивној нези остају без кревета, имају опрему али немају довољно квалификованог особља - због чега други талас пандемије може да доведе до катастрофе у овој земљи.
Словенија, земља која је прва у Европи прогласила крај епидемије средином маја и данима имала нула случајева, сада се нашла пред великим изазовом.
У последња 24 сата тестирано је 4.902 људи. У овом тренутку хоспитализовано је 210, а 35 особа је у критичном стању, док су две особе умрле.
Словенија бележи 202.75 оболелих на 100.000 становника у последње две седмице.
На данашњој конферецији речено је да ће влада усвојити оштрије мере против ширења корона вируса, а званичници су рекли да је тренутно главни проблем недостатак квалификованог особља.
- Просечно време на интензивној нези је 14 дана или дуже, због чега остајемо без кревета за ове пацијенте. Имамо опрему, али имамо и недостатак квалификованог особља, које ће делимично бити попуњено премештањем радника - рекао је данас проф. др Матјаж Јереб, шеф интензивне неге на Клиници за инфективне болести.
Словеначки медији су пре неколико дана писали о овом великом проблему у земљи, а наводно је више од 70 посто капацитета интензивне неге попуњено.
Још већи проблем је недостатак доктора и медицинских сестара који су обучени за рад у овим специјалним одељењима.
Болнице због тога позајмљују лекаре, помажу једни другима премештајући специјалисте, а Лекарска комора је упозорила да без јасних законских основа и инструкција из Министарства здравља, није могуће прераспоређивање специјалиста.
Међутим, према одговорима две највеће болнице у Словенији, недостатак особља није резултат пандемије корона вируса, већ је проблем који постоји дуго и годинама није решен.
Пандемије је само, како пише 24ur.com, открила само још једну "рану њиховог здравственог система".
Пре неколико дана ортопедски хирург Данијел Бешић Лоредан критиковао је Владу и Министарство здравља да се нису припремили за други талас.
- Мислим да смо од 15. маја до 15. августа, дакле за три месеца, могли да преокренемо причу и Ковид-19 сместимо у наш здравствени систем. Међутим, сада имамо здравствени систем који је на коленима, здравствену негу која не може да поднесе притисак - рекао је он.
Недостатак квалификованог особља за рад на интензивној нези, где се лече најтежи пацијенти оболели од короне, веома је забрињавајуће.
Како пише словеначки поратл, ако су у првом таласу епидемије масовно куповали заштитну опрему и вентилаторе за лечење најкритичнијих случајева којима је потребно неколико недеља интензивне неге, занимало их је шта су власти урадиле од маја до данас, када имају рекордан број заражених људи, да обезбеди довољно квалификованог особља.
Многе болнице су помогле себи тако што су пребациле особље са других одељења, али и пребацивањем пацијената.
Из Универзитетског центра у Марибору за медиј кажу да недостатак особља имају већ годинама уназад.
- Само неколико људи ради на интензивној нези, упркос отвореним тендерима, а и они који дођу оду после годину или две. Доктори обично не одлучују да раде на интензивној нези - рекли су из болнице.
Словеначки портал упозорава како ће се недостатак особља осетити у другом, а можда и у трећем таласу пандемије. Како се наводи, јасно је да се доктори специјалисти не могу преко ноћи обучити за рад на интензивној нези.
Ништа боља ситуација није ни у УМЦ Љубљана, у којој недостатак медицинског особља постоји годинама уназад.
- Обука лекара за самосталан рад на интензивној нези траје шест до осам година - истичу из клинике. Све ово треба предвидети на време.
Последњих неколико месеци 102 специјалиста обучено је на УМЦ Љубљана кратким семинарима како би могло на интензивној нези, али им та обука не дозвољава самосталан рад.