У СЛОВЕНИЈИ ПОНОВО БЛАГИ РАСТ ЗАРАЖЕНИХ: Пахор објавио датум када ће Словенци почети нормално живети
У Словенији у последња 24 часа више од 1.000 новозаражених
У Словенији је у задња 24 сата уз седам смртних случајева међу оболелима од covida-19 потврђено 1017 нових случајева заразе, чиме се наставља тренд благог раста нових зараза задњих дана, док власти упозоравају на поштовање мера и избегавање већих окупљања. Број новозаражених у малом је порасту четврти дан заредом.
СРПСКА ПРИПРЕМИЛА ИЗВЕШТАЈ ЗА УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ: Дејтонски споразум доследно спроводити, а Бакир је фактор нестабилности!
СРПСКИ АВИОН ДОВЕЗАО СПАС: Јутрос стигао велики контингент вакцина Синофарм у Црну Гору (ФОТО)
ПИЋЕ ЗА ВАКЦИНИСАНЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Још једна погодност данас ступила на снагу
У задња 24 сата било је 1017 инфекција на 4197 тестираних, односно 24.2 посто, више у односу на претходни дан кад је било потврђено 949 нових случајева уз удио позитивних 21.4 посто.
У болницама је и даље високих 616 оболелих, док седмодневни просек дневних зараза износи 667, објавила је у суботу влада на Твитеру.
Укупан број смртних случајева од почетка епидемије повећао се на 4258, а процјењује се да је у земљи активно 9640 случајева заразе.
Епидемиолози су упозорили грађане да у дане првомајских празника избегавају већа окупљања јер је број и даље ограничен на највише десет особа.
- Блиска окупљања више људи на отвореном, посебно ако не носе маске и при томе гласно говоре или певају, доносе велик ризик за пренос коронавируса, а такво је дружење тим опасније ако се одвија у затвореном - навео је у поруци национални Институт за јавно здравље (НИЈЗ).
У својој поруци грађанима председник државе Борут Пахор позвао је на поштивање противепидемијских мера и што већи одазив на вакцинацију.
Навео је да би уз такво понашање земља кроз два месеца, кад слави јубиларни тридесети Дан државности и пред сам почетак председања Словеније Саветом ЕУ, могла почети нормалније живети, а трећи талас епидемије могао би бити савладан.
У својој поруци поводом 1. маја, Празника рада, председник владе Јанез Јанша казао је да добро разуме положај оних који су због коронакризе остали без посла, али да је Словенија у том погледу међу успешнијим чланицама ЕУ јер је број запослених од избијања пандемије у земљи пао само за 1.5 посто.
Навео је да је његова влада противкризним законским пакетима сачувала 200.000 радних места која би иначе, без те интервенције, била угрожена или изгубљена, а да је за све субвенције током коронакризе исплатила 2.9 милијарди евра.