ОПТУЖИЛИ ГА ДА ЈЕ ЗАСПАО У МИНИСТАРСТВУ, ПА САДА МОРАЈУ ДА МУ ПЛАТЕ ПАПРЕНУ ОДШТЕТУ: Необичан случај најзад добио судски епилог
Суд је донео одлуку да би шиканираном раднику требало платити 10.000 евра одштете.
Синдикални повереник у Министарству за демографију, породицу, младе и социјалну политику у Хрватској је, након дуготрајног судског поступка, доказао да је пуних пет година био омаловажаван на радном месту, да је био узнемираван и да му је повређено достојанство.
ЖИВОТ ИЗ ПАКЛА девојчице коју су мајка и очух БАТИНАМА приморавали да КРАДЕ И ПРОСИ био је само почетак ПРАВОГ УЖАСА
ПРВИ СРБИН НА ЧЕЛУ СКУПШТИНЕ ЦРНЕ ГОРЕ: Развојни политички пут Андрије Мандића
ПРВИ СРБИН НА ЧЕЛУ СКУПШТИНЕ ЦРНЕ ГОРЕ: Развојни политички пут Андрије Мандића
НОВА РАМПА ЗА ЛАЖНУ ДРЖАВУ: Ковач одбио још једно изручење тзв. Косову
НОВА РАМПА ЗА ЛАЖНУ ДРЖАВУ: Ковач одбио још једно изручење тзв. Косову
Због тога му Министарство, према неправоснажној пресуди Општинског радног суда у Загребу, мора платити 10.000 евра одштете.
Повереник је успео да докаже да су га од 2013. до 2018. шиканирали, да му нису давали радне задатке, те да је искључиван из заједничке документације.
Неутемељено су га прозивали као лошег радника, а чак је завршио и у медијима јер је наводно спавао на радном месту. Неко га је при томе фотографисао и проследио фотографије новинарима. Објављене су уз коментар да је реч о ‘успаваном државном службенику’.
Сада пак долази до обрата, односно неправоснажне пресуде из које произлази да је овај радник Министарства заправо био шиканиран, пишу медији.
- Нису ми давали никакве радне задатке, а главна секретарка министарства ме је посебно узнемиравала на радном месту - навео је у тужби.
Тврди да су шефови заправо утицали на цео колектив, па су га сви избегавали.
- Узнемираван сам и као синдикални повереник јер свој рад нисам хтео да компромитујем под притиском надређених, указујући на постојеће незаконитости, посебно из службеничких односа. Надређени су због тога на мене вршили страшан психолошки притисак оптужујући ме да сам медијима давао информације које су нарушавале углед Министарства - објашњавао је запослени.
Иако није добијао задатке, уредно је оцењиван као државни службеник.
- На неко време одузели су ми и рачунар, па нисам ништа могао да радим - додао је.
"Указивао сам на незаконитости"
Према његовим речима, све је кренуло још 2013. када је инспекцији пријавио кршење Закона о државним службеницима, али и других прописа у Министарству. Након што су неправилности и незаконитости потврђене, почело је његово узнемиравање.
- Иако сам стално тражио радне задатке, нисам их добијао. Због тога сам се обраћао свим надлежним институцијама - навео је.
Био је уверен да је то узнемиравање имало за циљ повреду његовог достојанства и мира.
- Све је то код мене узроковало страх, али и уверљиво окружење. Погоршало ми се здравље, а патила је и моја породица - рекао је.
"Нисмо га шиканирали"
Представници Министарства све су то негирали. Објашњавали су да је овај запослени имао различите шефове, а налоге је добијао у зависности од интензитета посла.
- Није имао услове за напредовање на једино више радно место које је било систематизирано - навели су.
Током поступка суд је испитао бројне сведоке. Више њих је потврдило да овај запослени заиста није добијао никакве задатке, а један колега је испричао да му је тај запослени рекао да је несрећан и да би се "најрадије бацио с деветог спрата".
Један од шефова је пак за запосленог казао да је нерадник.
Суд је на крају поступка, који је започео још 2018. године, ипак закључио да се овде радило о узнемиравању на радном месту.
- Према овом запосленом другачије се примењивао распоред задатака радног места у односу на друге раднике. Око њега је створена клима да је нерадник и да се треба ограничити комуникација с њим. То је довело до понижавајућег осећаја за њега те је дошло до повреде права његове личности. Све је то довело и до повреде његовог здравља - образложио је Општински радни суд у Загребу.
На ову неправоснажну пресуду Министарство има право да уложи жалбу.