Спор о Пиранском заливу: Ерјавец и Штир и даље различито о граничној арбитражи
Спору двеју држава оптерећује од њиховог осамостаљења 90-тих година прошлог века
Хрватска и Словенија остале су на потпуно супротним позицијама о граничној арбитражи (о спору у Пиранском заливу) из које је Хрватска изашла, а Словенија инсистира да Загреб мора да поштује одлуку судија о спору који односе двеју држава оптерећује од њиховог осамостаљења 90-тих година прошлог века.
Словеначки и хрватски министар спољних послова Карл Ерјавец и Давор Иво Штир одржали су заједничку конференцију за новинаре након регионалног министарског састанка у Брду код Крања.
ДАЧИЋ НА САМИТУ БРДО-БРИОНИ: ЕУ мора јасно да каже ЖЕЛИ ЛИ НАС ИЛИ НЕ
Упитан шта ће Словенија учинити ако Хрватска одбије да примени арбитражну одлуку, Ерјавец је рекао да то питање не треба поставити њему него хрватској страни.
- Словенија сматра да је арбитражни споразум важећи међународни уговор и да такве уговоре чланице Европске уније морају да поштују - рекао је шеф словеначке дипломатије.
Штир је казао да је Хрватска отворена за дијалог о решењу граничног спора са Словенијом и истакао да отворена питања, па и гранична, постоје и међу другим државама ЕУ, али не сметају њиховој сарадњи.
- Неће (сметати) ни добрим односима Словеније и Хрватске и њиховим настојањима да помогну осталим земљама у регији на њиховом европском путу - рекао је Штир.
Главна правна саветница хрватског Министарства спољних и европских послова Андреја Метелко-Згомбић изјавила је данас да је Хрватска учинила све што је било потребно за излазак из арбитражног поступка (око граничног спора у Пиранском заливу) са Словенијом, а механизам мирења под окриљем УН-а може да се покрене, али и не мора.
Председник Вучић донео одлуку: Почео инспекцијски надзор у Копненој зони безбедности
Агенција наводи да су хрватски медији данас објавили да поједини посланици опозиционог СДП-а тврде да влада формално није прекинула граничну арбитражу са Словенијом, што је став и службене Љубљане, као и да је тиме довела Хрватску у изузетно лош положај.
- Хрватска је учинила све што је требало да буде учињено како би изашла из арбитражног поступка.... Заиста не стоји тврдња да хрватска влада није предузела све потребне поступке у спровођењу одлуке Хрватског сабора - рекла је новинарима Метелко-Згомбићева.
Она је нагласила да "ако једном буде донета нека арбитражна одлука, Хрватска је неће прихватити и неће је сматрати обавезујућом и то је оно што су све хрватске владе од одлуке Сабора из 2015. па све до сада увек јасно и гласно наводиле".
Хина подсећа да је Хрватски сабор крајем јула 2015. донео одлуку о повлачењу из арбитражног споразума који су две земље потписале 2009, а Словенији предложио да почну преговори о алтернативном решавању спора.
Упркос томе, Арбитражни суд у Хагу је крајем априла ове године објавио да је поступак завршен и да ће одлуку о граничном спору између Хрватске и Словеније објавити за неколико месеци.