Ново БРУКАЊЕ Црне Горе: Службеник генералштаба ЈАВНО ПОЗДРАВИО "војску Косова"
Службеник Генералштаба Војске Црне Горе јавно је поздравио одлуку привремених власти на Косову да формирају оружане снаге, упркос том што држава Црна Гора није званично подржала тај чин.
Ферид Гиљић, запослен у ВЦГ, на Фејсбуку је 14. децембра објавио своју фотографију, испод које на албанском језику пише ''подржавамо Војску Косова''.
Свештеник на сахрани ДЕТЕТА шокирао ИЗЈАВОМ: Родитељи преминулог дечака траже ОТКАЗ!
На фотографији је истакнута и застава Косова, симбол сигурносних снага те државе и албански двоглави орао.
Овом листу су из Министарства одбране одговорили да је Гиљић запослен ''као цивил у Војсци Црне Горе'', док је из више извора потврђено да Гиљић ради као преводилац у Генералштабу.
Упитани како коментаришу то што њихов службеник, на друштвеној мрежи, јавно подржава формирање војске Косова, из Министарства одбране су одговорили да је реч о приватном посту.
- Министарство одбране не коментарише приватне постове својих службеника на друштвеним мрежама - одговорено је из Министарства.
Етички кодекс државних службеника и намештеника прописује да је службеник приликом изношења ставова државног органа и личних ставова, дужан да чува свој и углед државног органа.
Закон о о државним службеницима и намештеницима, у члану 9, прописује да службеник обавља послове политички неутрално и непристрасно и да је дужан да се уздржава од јавног испољавања својих политичких уверења.
На питање какав је став Министарства одбране о формирању војске Косова, одговорили су да је тај ресор већ коментарисао то питање. Министар Предраг Бошковић, приликом посете Приштини у октобру, није се директно изјаснио о томе да ли Црна Гора подржава трансформацију Косовских безбедносних снага у војску, наводећи да је то унутрашње питање Косова.
ДОДИК ТВРДИ: БиХ треба да одбије сваку финансијску помоћ која нас обавезује да примамо мигранте!
Тада је рекао и да Црна Гора поштује одлуке суверених земаља оценивши да је Косово "суверена земља".
Скупштина Косова 14. децембра усвојила је три закона којим се Безбедносне снаге косова (БСК) трансформишу у оружане снаге, односно војску.
Председник тзв. Скупштине Косова Кадри Весељи казао је да је то "историјски датум за Косово" док је премијер Рамуш Харадинај рекао да ће војска обезбедити мир ''svima који живе са нама, у нашем заједничком дому''.
Обојица су захвалили Сједињеним Америчким Државама на ''несебичној помоћи у свим фазама слободе и независности Косова''.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изразио је, међутим, жаљење због одлуке Скупштине Косова, донесеној упркос забринутости коју је због тога изнио тај војни савез. Он је позвао све политичке актере на уздржаност, а Приштину и Београд да наставе дијалог под окриљем ЕУ.
ТОРТУРА над мигрантима: Хрватска полиција РЕГУЛАРНО МАЛТРЕТИРА избеглице, правдају се - ЗАКОНОМ?!
- Иако је транзиција БСК у принципу питање о којем Косово одлучује, јасно смо поручили да је лош тренутак за такав потез - саопштио је Столтенберг.
Амбасада САД на Косову потврдила је подршку постепеној транзицији БСК у снаге са мандатом територијалне одбране, јер је то ''suvereno право Косова''.
Немачка је поручила да одлука не сме бити искоришћена за ескалацију насиља и позвала Београд и Приштину на уздржаност.