СРБИ У ЦРНОЈ ГОРИ У БОРБИ ЗА ПРАВА: Не дискриминишите ћирилицу
Изопштавање из државног и администратвиног комуницирања тежак ударац очувању српског националног, културног и језичког идентитета
Срби у Црној Гори упозорили омбудсмана и државне институције на недопустив дискриминаторски чин према употреби ћириличног писма у тој држави, које је равноправно са латиничним, а готово је у потпуности изопштено из државног и административног комуницирања.
Председник Српског националног савета у Црној Гори Момчило Вуксановић затражио је од заштитника људских права и слобода Шућка Баковића да прими делегацију тог већа, а тема разговора би била кршења Уставом гарантованих и давно стечених права.
У саопштењу СНС, Вуксановић наводи да је реч о правима која су од изузетне важности за очување националног, културног и језичког идентитета српског народа у Црној Гори. Наводи да је Уставом гарантована равноправност ћириличног писма готово у потпуности изопштена из државног и администратвиног комуницирања, што је тежак ударац очувању српског националног, културног и језичког идентитета.
- Ћирилица данас у Црној Гори има статус само дозвољеног, али не и равноправног и обавезујућег писма, па су тако сви јавни натписи, називи установа, институција, школа, сви путокази, називи улица и све друго исписани латиницом. На латиници се води сва државна администрација и коресподенција уз потпуно запостављање ћириличног писма - наводи Вуксановић.
Упозорио је да уколико би се наставио овакав тренд, ћирилице би у веома кратком времену напросто нестало са овог простора, што би био не само недопустив дискриминаторски чин према оном делу овдашњег становништва који то писмо доживљава као један од најважнијих чинилаца свог националног, културног, језичког и духовног идентитета, него и незапамћено насиље над историјом и културом Црне Горе.
ЕПИЛОГ ЦРНОГОРСКОГ ЈАВАШЛУКА: Оптужени признали кривицу, Дикића чека суђење
Не постоји, истиче, ниједан разлог за потискивање и напуштање ћирилице, ни историјски, ни културни, ни естетски, ни лингвистички, ни верски, ни техничко-технолошки. Ћирилица је, подсећа, била и остала једна од основних одредница нашег идентитета.
- Њено напуштање значи прекид са нашим културним и духовним идентитетом, односно одрицање од свог културног наслеђа. Наравно да то ми, српски народ у Црној Гори, нећемо дозволити - изјавио је Вуксановић.
ХАОС У ЦЕНТРУ ПОДГОРИЦЕ: Интервентна полиција претреса грађане и аутомобиле (ВИДЕО)
Стога, наводи, Срби у Црној Гори од Баковића траже да као заштитник људских права и слобода упозори и тражи од државних институција Црне Горе да се ћирилично писмо у свим сегментима употребе равноправно третира са латиничним писмом, онако како је то постигнуто у свим земљама региона, односно бивше заједничке државе где се структура становништва разликује по националном, културном и верском саставу.
- Упозоравамо вас, али и државне институције Црне Горе да ћемо, уколико се употреба ћириличног писма у потпуности не уподоби са уставном одредбом о равноправности писама, ћирилице и латинице, као организација која се бави заштитом идентитета српског народа у Црној Гори бити принуђени да се на све допустиве начине боримо за поштовање уставне одредбе, која недвосмислено сведочи да су ћирилично и латинично писмо равноправни - поручио је Вуксановић.