ЦРНА МРЉА плута Савом! ОПАСНО ЈЕ! Прети ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА, а сада је ОТКРИВЕНО: Има ли Србија ПЛАН?!
Детаљан план ако нафтна мрља стигне на нашу територију
- "Србијаводе" су припремиле детаљан план "хватања" нафтне мрље која се појавила на Сави после експлозије у рафинерији у (Босанском) Броду, ако буде ушла у Србију, изјавио је данас директор тог јавног предузећа Горан Пузовић.
- За сада се, ипак, не очекује да нафтна мрља уђе у нашу земљу, рекао је Пузовић и навео да све надлежне службе и инспекције прате ситуацију и да су обучени људи спремни у сваком тренутку да реагују, како би се спречило загађење.
- Ако се нафтна мрља појави на уласку тока Саве у Србију, предузећемо мере да се у најкраћем року спречи несрећа. Осматрање се врши и са воде и са копна, као и из ваздуха. Све надлежне инспекције су на терену - додао је Пузовић.
Срамота! Аутомобил владе Србије заустављен у Хрватској, возач КАЖЊЕН!
Како је рекао, "Србијаводе" имају потребну опрему, механизацију и агенсе којима се решавају такви проблеми.
"Србијаводе" у Сремској Митровици имају више од 300 метара мреже која служи за прикупљање и локализацију нафтне мрље, као и два "скимер" апарата и сву додатну опрему, пловила и обучене људе који би могли да прикупе и безбедно уклоне нафтну мрљу, нагласио је Пузовић.
Објашњавајући поступак за евентуално елиминисање нафтне мрље, он је рекао да се поставља "плутајућа завеса" између два или више чамаца, у зависности од ширине и дужине мрље.
- Развуче се и буквално се мрља опколи и прикупља скимер уређајима. Врши се њено физичко одвајање, пошто нафта плута по површини воде. Затим се пакује у специјалну бурад и транспортује на даљу обраду - рекао је Пузовић.
За везивање и прикупљање онога што преостане, користе се еколошки безбедни хемијски агенси.
- Ако и тада нешто евентуално прође, поставили би низводно још једну завесу како би и то прикупили - објаснио је Пузовић.
50 пољских специјалаца слетело у Сарајево на дан избора! Додику спремају македонски сценарио!
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић је рекао Танјугу да та агенција врши континуирани мониторинг и реке Саве на улазу у Србију.
- То за нафтну мрљу је још на нивоу спекулација, јер наш мониторинг показује да никакве промене нема на Сави. Да ли ће се и када то догодити да стигне у Србији не можемо рећи, пошто не постоје технике којима се то може прецизно утврдити - истиче Радовић.
Додаје да када дође до акцидентне ситуације, када Агенција детектује загађујуће материје у води, обавести о томе јавност путем свог сајта.
Радовић каже да Агенција редовно објављује све анализе и информише све релевантне институције у ланцу одговорности, како би предузеле одговрајуће мере и смањиле могућност загађења и последице загађења, као и заштите наших грађана.
Нафтна мрља уочена је на Сави 10. октобра ујутру после експлозије која се догодила током ноћи у рафинерији у Броду. Том приликом је једна особа погинула, а девет је повређено.