Судбина Македоније у рукама Албанаца?! ОВО су ДВА могућа сценарија!
Уз слабу излазност, мања од 50 одсто што је било у складу с очекивањима, Северну Македонију чека други круг избора за председника, који ће се одржати 5. маја, а све то износи два могућа сценарија.
Оцењује се да, иако су Стево Пендаровски, кандидат владајућих Социјалдемократа премијера Зорана Заева и представница опозиционог деснонационалистичког ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска-Давкова практично поравнати са нешто више од 42 одсто гласова, чини да би у другом кругу, упркос томе, требало да победи кандидат актуелне власти.
Наводи се да је, наиме, трећи са 11 одсто гласова био Блерим Река, кандидат неколико мањих албанских странака, али да је претпоставка да је то био максимум за Гордану Сиљановску-Давкову и да ће за Пендаровског глас дати и Албанци, садашњи гласачи Реке, па ће он имати таман толико да победи на изборима.
ЗАТВОРЕНА БИРАЛИШТА У КОМШИЛУКУ: Северна Македонија бира ПРВОГ ПРЕДСЕДНИКА под новим именом
Шта ће донети избори у Северној Македонији? Зашто их је Заев већ изгубио? (ФОТО)
РЕЗУЛТАТИ председничких избора у Северној Македонији: Давкова и Пендаровски иду у други круг!
- Наиме, да би избори били легитимни, треба да се одазове барем 40 одсто бирача, па би можда ВМРО-ДПМНЕ могао да прибегне тактици бојкота избора, како би тиме можда отворили нову институционалну и политичку кризу. Ови избори су осим гласања за новог шефа државе и одређени референдум о Зорану Заеву и његовој политици и савезништву с Албанцима - оцењује се.
Наводи се да је управо Заев заслужан за Преспански договор са Грчком, којим је земља променила име у Северна Македонија, а тиме и изашла из вишегодишње изолације па би у јуну требало да добије датум приступних преговора с ЕУ, а у децембру да постане пуноправна чланица НАТО.
Наводи се да је Македонија требало да постане чланица Алијансе још 2009. године заједно са Хрватском и Албанијом.
Дневник подсећа да се ВМРО-ДПМНЕ противио Споразуму и да странка сада настоји или да Заеву на врат стави председницу која ће му правити проблеме или да пак изазове нову кризу уколико избори пропадну, која би могла да изроди нове парламентарне изборе и тиме одложи датум бриселских преговора, чиме би се Скопље било враћено корак уназад.