ПРЕДСЕДНИК ОПШТИНЕ БУДВА ЦАРЕВИЋ "Црна Гора да врати Свети Стефан Карађорђевићима - ако хоће туђе, морали би да плате"
Карађорђевићи, како се наводи, потражују вилу Милочер са околином, укључујући и парцеле на Светом Стефану, дворац "Лесковац" у Ријеци Црнојевића и кућа на Цетињу.
Држава Црна Гора мора да врати Свети Стефан породици Карађорђевић, јер је то имовина коју је бесправно одузела, казао је председник Општине Будва, Марко Бато Царевић.
КОМШИЈЕ У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Огласио се министар здравља, присутна су два, три соја короне
БЕСНИ ПОЖАР НА КИЛОМЕТАР ДО НАЦИОНАЛНОГ ПАРКА ТАРА: Српска дигла хеликоптере, избацили шест тона воде!
ВАТРОГАСЦИ НЕМОЋНИ, МОЛЕ ЗА ПОМОЋ: Страшан пожар код Купреса, брда горе сатима (ФОТО/ВИДЕО)
Он је то изјавио коментаришући правну битку за Свети Стефан коју води породица Карађорђевић која је 7. априла 2005. године поднела захтев за повраћај имовине коју су, како тврде, поседовали у Црној Гори, а која им је конфискована 1947. године.
Карађорђевићи, како се наводи, потражују вилу Милочер са околином, укључујући и парцеле на Светом Стефану, дворац "Лесковац" у Ријеци Црнојевића и кућа на Цетињу.
- Карађорђевићи воде поступак против државе и они ће доказати да је имовина на Милочеру њихова, али тај процес се одвија мимо општине Будва. Карађорђевићи траже да им се врати њихова имовина, а не траже накнаду штете. Мање је битно колико то све вреди, они само хоће своју имовину назад, то им припада по закону. У свакој озбиљној држави која куца на врата ЕУ, у предприступним преговорима се каже да је владавина права загарантована, па зато треба бити праведан - казао је Царевић и додао: Карађорђевиће поједини гледају као окупаторе и не желе да им врате оно што им припада. Ипак, ако је држава заинтересована да задржи туђе, онда треба поштено да им плати.
Грађанима у ЦГ најмилији Његош, Тито и СФРЈ
Већина грађана Црне Горе жели грађанску и секуларну државу, најзначајнија историјска личност је за већину Петар Други Петровић Његош, а следи Краљ Никола, показало је истраживање које је спровела агенција Дамар поводом 80 година од Тринаестојулског устанка.
Да је Тринаестојулски устанак био комунистички сматра 30 одсто испитаника, 38 одсто сматра да је био општенародни, а 21 одсто њих је казало да не зна. Да је Његош најзначија личност у историји Црне Горе мисли 25,6 одсто испитаних, краљ Никола је на другом месту са 19,5 одсто, а Петар Први на трећем са 18,7 одсто подршке испитаника.
Нешто више од 10 одсто определило се за Јосипа Броза Тита, 6,7 мисли да је то Свети Сава, 2,3 Књаз Данило, а 1,7 одсто сматра да је то Александра Карађорђевић.
Рангиране су и личности које су биле актери Другог светског рата, а од њих највећу позитивну оцену добио Тито, и то на скали од 1 негативно до 5 позитивно - 3,99, Љубо Ћупић 3,84, Стана Томашевић 3,48, Крсто Зрнов Поповић и Блажо Јовановић 3,45, Сава Ковачевић 3,44, Пеко Дапчевић 3,31, Милован Ђилас 3,09. Најмању просечну оцену имају Дража Михајловић 2,75 и Павле Ђуришић 2,63.
Да је Црна Гора грађанска држава сматра скоро 90 одсто испитаника, али и њих скоро 70 одсто сматра, да она треба да је секуларна држава. Готово а 54 одсто испитаних сматра да четнички покрет није антифашистички, а 58 одсто је против подизања споменика четницима. Презентереи истраживања кажу да је забрињавајуће то што је 27,4 одсто испитаника одговорило да не зна, а 18,9 процената мисли да је четнички покрет антифашистички.
Истраживање Дамара показало је да већина грађана Црне Горе 68,2 одсто сматра да је период Социјалистичке Федеративне Републике Југославије (СФРЈ) било доба напретка за ту државу.
Половина испитаних, 50,8 одсто сматра да је Подгоричка скупштина била чин агресије којим је Црна Гора изгубила независност, док њих 37 процената мисли да је то био израз воље народа за уједињењем. На питање какав је за Црну Гору био период Краљевине Срба, Хрвата Словенаца/Југославије, њих 29,7 одсто сматра да је то доба развоја, 28,9 стагнације, а 32,3 назадовања. Истраживање је рађено од 3. до 10. јуна, на узорку од 1.007 анкетираних, рекао је на конеренцији за новинаре директор Дамара Вук Чађеновић, пренео је Танјуг подгоричке Вијести.