ТЕМЕЉНИ УГОВОР СА СПЦ ЈЕ СИГУРАН? Земљотрес на политичкој сцени у ЦГ: Дритан може да потпише документ и да га РУШЕ
Готово је сигурно да ће Владу подржати СНП, УРА и Цивис, као и албанске партије.
Нови потреси на политичкој сцени Црне Горе и отказивање подршке мањинској влади од стране Демократске партије социјалиста не могу спречити потписивање Темељног уговора између државе Црне Горе и Српске православне цркве.
"СВЕ ОПЦИЈЕ СУ НА СТОЛУ" Политичка криза у Црној Гори, Влада на климавим ногама - Абазовић поручује: Време ће показати
ШМИТ НЕЋЕ ПИСАТИ ИСТОРИЈУ СРПСКОЈ ДЕЦИ! Додик оштар: Последњи пут кад су Немци то радили погинуло је МИЛИОН СРБА
СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА БУГАРСКОГ ЕВРОПОСЛАНИКА! Србија жели да спречи развој Западног Балкана?!
Ово је потврђено у Влади у Подгорици, уз додатак да се надају да ће се тај догађај одржати ускоро, можда већ током овог месеца - до краја летњег заседања парламента 31. јула, када посланици одлазе на одмор.
До тог датума цела прича о споразуму Црне Горе и СПЦ може да буде завршена, али, уколико се све пролонгира за август, и тада би актуелни премијер Дритан Абазовић са црногорске стране несметано могао да "парафира" документ.
Иако су Социјалдемократе поднеле иницијативу за скраћење мандата Скупштини Црне Горе о томе ће се, како се сазнаје, највероватније расправљати на једној од јесењих седница, када ће се објединити и иницијативе ДПС и СДП.
У распетљавању кризе могуће је неколико сценарија: да актуелна и даље владајућа парламентарна већина (45 посланика који су дали подршку мањинској влади) формира нову или реконструише постојећу владу, што би подразумевало неке значајне измене.
Друга опција је прављење нове парламентарне већине у којој би Демократе замениле СНП и УРА. Међутим, Демократе су од почетка биле против формирања мањинске владе и инсистирали су на изборима, да би сада њихов глас одредио судбину извршне власти и самог Абазовића.
Демократе су рекле да још нису заузели коначан став "којим би стали пред грађане", али да и даље мисле да су избори најпоштеније решење. Спекулише се да би Демократски фронт и Демократе могле да закопају "ратне секире" и подрже актуелну владу ако се зна да су они на истом фону када је у питању Темељни уговор.
Готово је сигурно да ће Владу подржати СНП, УРА и Цивис, као и албанске партије - Албанска алтернатива Ника Ђељошаја и Демократска партија Фатмира Ђеке.
Питање премијеру: И шта ћемо сад?
Лидер Демократске народне партије и један од лидера ДФ Милан Кнежевић упутио је у оквиру премијерског сата који је заказан за 20. јул посланичко питање председнику Владе Абазовићу - "И шта ћемо сад?" Кнежевић је, како је навео, питање упутио након што су ДПС и СДП јавно саопштили да ускраћују подршку Влади.
С друге стране, за пад Владе су, осим ДПС, СДП и Социјалдемократе које су предложиле скраћење мандата парламенту што би, ако прође та иницијатива, значило - изборе. Још се не зна став Уједињене Црне Горе, Праве Црне Горе и Демоса, које су на изборима 30. августа 2020. године били део победничке коалиције.
- Приликом формирања ове владе указивали смо на бројне нелогичности и због тога смо били разапињани. Показало се да смо били у праву, и да се без потребе у ништа потрошило време. Одлуке које будемо донели биће у интересу народа и државе - поручују из странке Алексе Бечића.
Председник Црне Горе и лидер ДПС Мило Ђукановић изјавио је да, након што је његова партија ускратила подршку Абазовићевој влади, следи парламентарно процесуирање такве иницијативе.
- Већ смо казали да ћемо у парламенту наставити дијалог са свим партијама, у покушају да, независно од процедуре евентуалног изгласавања неповерења влади, покушамо да са партијама градимо потребни консензус да бисмо у парламенту донели одлуке које би нас могле задржати у доброј динамици и реализацији обавеза из европске агенде - рекао је Ђукановић.
Он је и додао Устав нуди више могућности за излазак из тренутне ситуције:
- Нуди изгласавање неповерења Влади и скраћење мандата парламенту. Испитаћемо за који сценарио је могуће изградити консензус. Разговараћемо са свима, а питање је изградња техничког партнерства да се реализује намера делегитимисања актуелне Владе и дефинисање сценарија кроз који Црна Гора излази из таквог стања. То је стварање претпоставке за, највероватније, скору организацију избора.
Медојевић: Оставка па избори
Један од лидера ДФ Небојша Медојевић сматра да је оставка премијера Абазовића пут ка договору око ванредних парламентарних избора.
- Не може се бити премијер са подршком четири посланика и водити влада са подршком девет од 81 посланика. Након свих политичких експеримената, превара, издаја, промена партнера преко ноћи, заокрета, лажи, трговина, корупције и играња са државом, време је да се врати мандат грађанима и да они дају свој суд о деловању политичких актера у претходном периоду - каже Медојевић.