''Земље НАТО-а спремне да помогну": Спајић најавио ригорозне мере за оне који не предају нелегално оружје
Црногорски премијер Милојко Спајић најавио је након седнице Већа за националну безбедност да сви који легално поседују оружје у тој земљи морају до краја године да прођу психолошке и безбедносне провере како би продужили дозволу за поседовање.
Најавио је да ће они који у наредна два месеца добровољно не предају нелегално оружје бити ригорозно кажњавани.
Спајић је оценио да је трагедија на Цетињу ''велико бреме за државу'', истичући да је седница Већа којој је присуствовао ''била једна од најтежих''.
- Захвалио бих у лично име црногорским медијима који су радили јако професионално. Стварно сам поносан са те стране на медије. Разумем и у оваквим тренуцима мислим да је првенствено битно да се ујединимо као нација у тузи и болу, рекао је Спајић.
Одговарајући на новинарско питање о томе да ли ће министар унутрашњих послова Црне Горе Данило Шарановић сносити одговорност, као и да ли ће тражити његову смену, Спајић је рекао да свако ко се бави политичким послом треба да осећа неку врсту моралне одговорности за све што се дешава.
Истакао је да ''не пребацује грешке на оне који су испод њега'', додајући да преузима пуну одговорност за све што се дешава у Црној Гори.
- Ако то грађанима не одговара постоје избори где могу да се изјасне. Што се тиче реконструкције коју сам најавио, имамо нову методологију рада министара и кроз ту методологију ћемо размотрити сваког министра појединачно. Та методологија ће бити јасна, да не радимо неке потезе брзе сада, већ да на основу података шта је сваки министар урадио да се подвуче црта и види како је и колико ко радио, рекао је Спајић.
Шарановићеву изјаву да се људи врате нормалном животу назвао је "несрећном", оценивши да је речена у тренутку.
Он је навео да је Ацо Мартиновић, који је у среду убио дванаесторо људи, имао психијатријске проблеме, додајући да је тај догађај имао ''здравствену компоненту''.
- Неко ко је имао срца да убије рођену сестру, двоје мале деце. Желим и да оповргнемо неке приче - туча није имала религијски или етнички разлог, истакао је Спајић, наводећи да због реакције медицинског сектора постоји шанса да четири живота буду спасена.
У потрази Мартиновића учествовало 150 полицајаца
Спајић је саопштио да је преко 150 полицајаца било на лицу места на Цетињу како би Мартиновић био ухапшен.
Рекао је да се нико раније није сетио да базе података људи с психичким поремећајима, односно такозваном шифром Ф, споји са подацима МУП-а.
- Земље НАТО-а су спремне да нам помогну. Они имају проблем са људима који су били у ратовима, а имају тзв ПТСД (пост-трауматски стресни синдром), наводи Спајић.
Навео је да је на седници било закључака да ће бити усвојени нови закони о оружју.
- Људи који имају дозволе ће имати рок до 1. јануара 2026. да прођу нове провере, много ригорозније. Ко не прође, мораће да врати оружје или ће се рачунати као нелегално. Бићемо најбескомпромиснији да људи који желе да имају оружје прођу највеће провере које има Европа. Ситуација што се тиче нелегалног оружја још гора, али кампања ''Поштуј живот, врати оружје'' је већ дала резултате и биће орочена на два месеца. Онај ко после тога не врати оружје, биће драконски кажњен. После тог рока, нови закон ступа на снагу где ће поседовање, а посебно ношење бити најдраконскије кажњено, рекао је Спајић.
Додао је да према онима који не врате оружје ''неће бити милости''.
- Они ће завршити у затвору и нисмо сигурни да ће, уз драконске норме, постати норма да се нелегално оружје носи. Ја то не могу да оправдам. Закон ће бити изричит и судије ће имати минималне казне које су драстичне. Ловачка друштва ће проћи провере. Мораће све дозволе да обнове са најстрожим критеријумима. Спортско-стрељачке организације којих је превише се често користе за регрутовање чланова организованих криминалних група, да радикализацију људе, да им дајемо места где договарају набавку илегалног оружја, нисмо луди да то радимо, истакао је црногорски премијер.
Србија Данас/Вијести