У ХЕРЦЕГОВИНИ "РАСТЕ" ЛЕК ПРОТИВ КОРОНЕ? Светски научници дошли до запањујућег открића
Листови биљке слатког пелина (Артемисиа annua) узгајани у Кентакију, у САД, најбољу антивирусну активност показали су код екстракције с чистим етанолом или дестилираном водом, али и додавањем кафе.
Свет је у трци за проналаском поуздане вакцине против ковида-19 - неочекиване пошасти 21. века која је до сада однела више од милион живота, а готово 35 милиона је оболело. За сада. Међутим, научници с немачког Института Max-Planck у Потсдаму истражују како да помогну оболелима, како да их лече од корона вируса и то уз помоћ једне "обичне" лековите биљке - слатког пелина.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/23/amfil.jpg?itok=URDnW3Dp)
АМФИЛОХИЈЕ ХИТНО ПРЕБАЧЕН У БОЛНИЦУ! Митрополиту температура не пада, тестиран је на корону
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/01/profimedia-0555551823_1.jpg?itok=dlQtPa5r)
Мило звао на консултације: Кривокапић, Бечић и Абазовић у четвртак код Ђукановића
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/05/zadatak_0.jpg?itok=Pk5KnLjs)
Одговор тачан иако није уобичајен за ђаке! Један школарац решио ЗАДАТАК на "СВОЈ" НАЧИН! (ФОТО)
Располажу резултатима који уливају наду за почетак клиничких испитивања. Како је већ писао DW, истраживања су изненадила научнике: екстракти слатког пелина активни су против САРС-ЦоВ-2. Листови биљке слатког пелина (Артемисиа annua) узгајани у Кентакију, у САД, најбољу антивирусну активност показали су код екстракције с чистим етанолом или дестилираном водом, али и додавањем кафе.
Слатки пелин против короне?
Петра Михића из Љубиња та вест није посебно изненадила. Он већ годинама једини у БиХ и на био основи узгаја управо слатки пелин, вишеструко лековиту биљку која се деценијама употребљавала као лек против маларије, а у Херцеговини често расте и као самоникла.
- Када се у Херцеговини пре неколико година масовно почело садити смиље, које је такође лековита биљка, ја сам хтео да урадим нешто другачије. Читао сам да се у кинеској традицији посебно ценио пелин у лечењу канцерогених обољења и годинама истражујем како постићи најбољи квалитет у најбољим условима узгајања ове специфичне биљке. И тако је почела моја авантура с органским узгајањем слатког пелина - каже Петар Михић.
Ипак, колико фитотерапија, лечење лековитим биљкама, има подршку и у "званичној" медицини?
Медицина признаје лековитост
Др мед.спец Андреа Јурић за DW каже да су се с могућим позитивним учинцима слатког пелина у лечењу ковида- 19 лекари упознали током пандемије.
- У хабитусу народа који живе на подручју Херцеговине је тражење лека у приправцима биљног порекла којима је Херцеговина јако богата. Упозната сам с чињеницом да су људи с ових простора конзумирали чај од слатког пелина те пријављивали позитивне учинке у свим фазама инфекције ковид-19. Сматрам да би било јако корисно провести додатне клиничке проспективне студије по овом питању - каже ова епидемиологиња за DW.
Проф.др Јасенко Карамехић, интерниста имунолог, један од водећих у БиХ и с богатим искуством рада у медицинским центрима широм света, каже да "све има и те како смисла".
Специфично неспецифично деловање
- И то зато што слатки пелин делује на маларију, а антималарици, лекови као хлорокин, цидрофлороксин итд., спадају у групу лекова који имају одређену специфично-неспецифичну активност као рамдесивир или неки други ретровирални, антивирусни лекови против на пример АИДС-а итд., и на ковид-19 - каже проф. др Карамехић за DW.
Он подсећа да се део ове биљке у Азији употребљава у лечењу маларије те да већ годинама становништво користи њена лековита својства.
- И ту је та веза. Мени, као имунофармакологу то је још лакше схватити и види се да сви лекови који делују на узрочника маларије, делују успешно и на ковид-19. Да се разумемо, није то специфични лек, али јесте специфично неспецифични - значи има одређен учинак - закључује проф. др Карамехић.
Док слатки пелин, према ставовима научника, потврђује значај у лечењу оболелих од ковида-19, свет очајнички чека учинковиту вакцину. Према овом босанскохерцеговачком научнику, оно мора би најбоље и без "префикса".
- Рекао да да треба да узмемо најбољу вакцину. Најучинковитије, с најмање нежељених последице и без префикса руско, кинеско, америчко, британско, турско... Што се мене лично тиче, а радио сам широм света, највише наде полажем у британску вакцину с Oxforda. То је европска вакцина, испитано доминантно на Европљанима, који географски живе 'под истим кровом', врло сличном климом и оно би нам најбоље одговарало - сматра проф. др Карамехић.