УЛЦИЊ-НЕКАДАШЊИ БРЕНД ЦРНЕ ГОРЕ: Солана може повратити стари сјај и поново бити оно што је била
Добро дошли у град соли - писало је на табли која је некада давно стајала на улазу у Улцињ.
Бивши радник солане и актуелни члан комисије за њену заштиту Веселин Митровић каже да најстарије улцињско предузеће може из тренутног ћорсокака опет на пут успеха и славе.
ДА ЛИ ЋЕ СЕ КОНАЧНО РЕШИТИ ПИТАЊЕ ЗАКОНА О СЛОБОДИ ВЕРОИСПОВЕСТИ? Хитан састанак ДФ-а са руским амбасадором
ПАО ДОГОВОР! ДФ прихватио понуду Здравка Кривокапића: Познато која ће МИНИСТАРСКА МЕСТА ЗАУЗЕТИ
"МОЖЕМО ИМАТИ И 5.000 ЗАРАЖЕНИХ ДНЕВНО" Здравствени систем у Хрватској "пробушен", цури на све стране
- Може та табла поново да се нађе на улазу у град, али треба нам воље и умећа. Зато желим да свима скренем пажњу да је пакет помоћи Европске уније од 500 милиона евра, који се ових дана помиње, велика шанса да Црна Гора затражи новац за пројекат обнове и оживљавања солане. Тим пре што испуњавамо све услове које тражи ЕУ - исплативост, одрживост и еколошки чинилац.
И потпредседница Општине Хатиџа Ђони каже да верује у помоћ ЕУ, пре свих Немачке, у реализацији пројеката на заштити солане, али истиче да велики проблем представља недефинисан правни статус тог предузећа.
- ЕУ неће улазити у ту проблематику, али ће сигурно подржати пројекте који се тичу регулисања инфраструктуре и режима вода, као и очувања солане као јединственог еко-система и Парка природе.
Митровић каже да поред производње морске соли за људску исхрану, постоји и широка лепеза употребне вредности тог производа. Лековито блато, рибњаци, шеталишта и разгледање птица, како наводи, само су још неке од потенцијалних могућности солане.
Тврди да још постоји група бивших стручних радника који знају посао, као што су технолози, водари и пумпаши, који су спремни да раде ако им се пружи прилика.
- Економска исплативост је неупитна јер солана је 83 године радила скоро па и без проблема. Поред Студије о заштити и Плана управљања, солана би могла урадити и студију исплатливости и тако заокружити сва потребна документа која су неопходне за аплицирање за средства ЕУ. Посебно радује консензус свих политичких партија у граду да је заштита солане и њена валоризација на листи приротета у будућем периоду.
Митровић је подсетио како је некада једна добра, рентабилна фирма - затворена, а радници послати кући.
- Солана ево већ пет година пропада зарад нечије жеље да направи мању луку са 54 веза и пар кондо хотела на површини која заузима 2 одсто на улазу у предузеће.
Подршка ЕУ од 500 милиона, уколико држава представи квалитетне пројекте, сматра Митровић, велика је шанса и да се једном за свагда реши питање улцињске солане.
- Солана ево већ 16 година тавори у стечајном поступку, без реалне шансе за реватализацију, посебно имајући у виду намеру одлазеће власти да је што више девастира како би њен опоравак изгледао немогућ, превише скуп и неисплатив. У том науму нису успели ни они, нити ће било ко други јер се сунце, ветар и морска вода не могу послати у стечај. Солана је само запуштена, не и уништена.
За њега је као члана комисије, како истиче, врло битно то што је кроз све извештаје и студије констатовано да биодиверзитет може бити заштићен само ако солана буде производила со.
- Зато сам и оптимиста, јер сматрам да у сарадњи са невладиним сектором, ту пре свега мислим на Центар за истраживање и проучавање птица и НВО др Мартин Шнајдер Јакоб, уз велику подршку неколико амбасада пријатељских земаља које су препознале њен значај као станишта великог броја птица, солана може повратити стари сјај и поново бити оно што је била - бренд града Улциња и државе Црне Горе.