УЛТИМАТУМ ВЛАДИ ЦРНЕ ГОРЕ: СПЦ донела нову одлуку!
Јуче објављена намера Владе да суспендује (обустави) примену Закона – неодржива је, антиуставна и правно неизвесна околност, нагласили су.
- Разумели смо да ЕК у свом саопштењу охрабрује дијалог који треба да доведе до рјешења овог проблема, а не да дијалог буде условљен и ограничен одлукама било којих других институција, како је саопштено из Владе. Поздрављамо заинтересованост међународне заједнице за праведно и демократско решење овог проблема, и њихову укљученост у ове наше домаће теме - истакли су они.
ТРАГЕДИЈА КОД САРАЈЕВА: Судар мотора и аутомобила, погинула оба возача
Мило расписује изборе ДО КРАЈА НЕДЕЉЕ? Ево када би Црногорци могли на биралишта
"Ђукановић мисли да је држава његов феуд": Владика Јоаникије оштро о Миловим нападима на СПЦ
Црква разуме, сматрају да је у националној надлежности питање регулисања положаја цркава и верских заједница на простору одређене државе, и то никад нико није доводио у питање. Оно што јесте проблем од самог почетка припреме и доношења овог анти-закона, то је чињеница да нема инклузивног поступка, и да у израду законског текста нису укључене све релевантне стране, као и да све ово није рађено у складу са међународним и европским стандардима из области људских права.
Епископски савет СПЦ у Црној Гори сматра, да Влада Црне Горе последњим поступцима нарушава дух преговора и затвара врата разумевања и дијалога - о чему су, како су казали, детаљано известили јавност у јучерашњем саопштењу. Јер стране у преговорима морају да докажу искреност да су заиста спремни за изналажење реалног и стабилног решења - а то је, по њима, нови законски текст, односно измена спорних законских одредби. Својим досадашњим поступцима Влада није показала такву решеност, осим пуке вербализације која је имала за циљ одуговлачење и опструкцију поступка преговора и избјегавање решавања проблема.
Она не води решењу проблема, осим што демонстрира повлачење црногорске власти пред мирном, грађанском побуном народа. Молитвене црквене литије, које су истовремено и грађански протест против овако донесеног Закона - показале су да овдје није ријеч о политичким, страначким, па ни националним поделама народа, него о чистој борби за верска права и слободе. Црногорски властодршци узмичу пред притиском народа и међународне заједнице, али опет нијесу спремни да направе корак ка решењу.
Другим речима, сматрају да нема ни времена ни потребе да се о свему овоме разговара у недоглед.
- Пред нама је време молитве и поста, уочи Петровдана ове године (12. јул 2020.). Тај период видимо, без примисли о условљавању и уценама, као крајњи рок за Владин одговор на наш јасно и прецизно формулисан предлог о измени законског текста. После тога времена, а у периоду предизборне кампање - немамо намеру да разговарамо о овој теми - истичу они,.
Ово наглашавамо ради мира у народу, чувајући и нашу браћу у полицији - иако смо свесни да су одређене здравствене мере задржане само и једино због тога да би се спречило одржавање литија. О оваквој непринципијалности државних органа већ смо обавестили све међународне адресе, навели су.
- На крају сутрашњег молебана, тамо гдје литију није могуће одржати, служашчи свештеник је дужан да обавијести сабрани народ да се молитвени ход неће држати улицама града, него у простору око храма. У том смислу, свештеници су дужни да за следећу недељу, благовремено пријаве одржавање литије, по устаљеном поретку, и то по свим парохијским храмовима, како би се лакше испоштовале ванредне мере о верским окупљањима - поручили су из Епископског савета и на крају казали:
Молимо Управу полиције и њене службенике на терену, да законске прописе и здравствене мјере примењују по правилу да је "закон једнак за све", те да не поступају по селективној правди, на начин да је једна врста масовних окупљања у црногорским градовима могућа и некажњива, а да друга, иста таква, подлеже свим могућим санкцијама.