УПОЗОРЕЊЕ ШЕФА ЛАБОРАТОРИЈЕ: Осим британског, имамо и чешки сој вируса!
Наводи се да су ПЦР тестови битан алат да би проналазили нове случајеве
У Босни и Херцеговини циркулише 12 различитих генетских линија, али нису све генетске линије и такозвани варијантни сојеви који изазивају забринутост, изјавио је данас Теуфик Голетић, шеф лабораторије која секвенционише вирус на Ветеринарском факултету у Сарајеву.
Када узимате АНТИБИОТИК обавезан је и неки пробиотски производ: Проф. Ђорђевић саветује како да изаберете НАЈЕФИКАСНИЈИ И НАЈБЕЗБЕДНИЈИ!
ПИЈАН УШАО У ЛОКАЛ СА БОМБОМ: Полиција интервенисала у последњи час
Вођа Албанаца у Црној Гори поново прети: Ова власт је лакрдија, смета му став о Косову
Говорећи о различитим сојевима корона вируса у свету, Голетић каже да је од варијантних сојева који изазивају забринутост до данас у његовој лабораторији идентификован само тзв. британски сој или Б117.
- Упозоравао сам и претходних седмица да осим тог британског, имамо и чешки сој који још увек нема статус соја који изазива забринутост. Њега бележимо још од новембра. Оба соја се одликују већом потенцијом преноса са особе на особу - објаснио је Голетић.
Наводи да су ПЦР тестови битан алат да би проналазили нове случајеве, али да се њима не могу препознавати сојеви корона вируса.
- Ми данас у БиХ имамо неке тзв. ''мутант'' ПЦР тестове који су индикативни да смо ''уловили'' неке од сојева. О ком варијантном соју је реч, може се тек утврдити на основу секвенционисања. Рич је о две различите технологије - навео је шеф лабораторије на сарајевском Медицинском факултету.
И деца имају одређену улогу у ширењу корона вируса
- Деца могу бити инфицирана, могу развити симптоме болести и могу да учествују у ширењу овог обољења. Код деце је клиничка слика углавном или блажа или асимптоматска, али и у мојој лабораторији смо утврдили да у узорцима код деце налазимо изузетно високе титрове вируса који сигурно имплицирају могућност да и деца имају улогу у трансмисији - навео је Голетић.
Према његовим речима, у БиХ је ситуација повољнија него у земљама у којима је пронађен јужноафрички сој.
Истакао је и да се код британској соја утврђује једна специфична мутација које се зове Е484К, која суштински омогућава у мањој или већој мери избегавање природног или имунитета стеченог након вакцинације.