УСВОЈЕНА РЕЗОЛУЦИЈА О СТРАДАЊУ СРПСКОГ НАРОДА У СРЕБРЕНИЦИ! Бошњаци напустили седницу
Предлог за усвајање поднео је Радомир Павловић, потпредседник Скупштине општине
Скупштина општине Сребреница усвојила је Резолуцију о страдању и злочинима над српским народом Сребренице у 20. веку.
Предлог за усвајање Резолуције је поднео је Радомир Павловић, потпредседник Скупштине општине, иначе кадар Савеза независних социјалдемокарата (СНСД) председавајућег Председништва Босне и Херцеговине из редова српског народа Милорада Додика.
СПЕЦИЈАЛИСТА УПОЗОРАВА: Ево без чега НИКАКО НЕ СМЕТЕ да кренете на путовање!
ХРВАТСКУ ПОНОВО ПОГОДИО ЗЕМЉОТРЕС: Хитно се огласила Сеизмолошка служба (ФОТО)
ИЗДАТО УПОЗОРЕЊЕ ЗА БАЛКАН НА ОПАСНОСТ ОД ШИРЕЊА "ДЕЛТА СОЈА": Ово је тренутна епидемиолошка ситуација у региону
Радомир Павловић, потпредседник Скупштине Општине Сребреница изјавио је како се у Резолуцији осуђују злочини над српским народом у 20. веку, те да се не умањују злочини над другим народима.
Он је најавио да ће Резолуција бити прослеђена Скупштини Републике Српске да усвоји идентичну резолуцију.
- С обзиром на дешавања из окружења, Црне Горе, ово је време да подвучемо црту и кажемо шта је било у Другом светском рату, шта је било у задњем рату, да пошаљемо поруку коју политику ми желимо. Ово је компромис у којем ми не осуђујемо страдања других народа, али желимо да истакнемо да су страдали и Срби на овом простору, посебно у Другом светском рату - казао је Павловић.
Начелник Општине Сребреница Младен Грујичић је изјавио да се "није могло прећутати на оно што се ради о српском народу".
- Из дана у дан видимо оне који подлежу притиску међународне заједнице и осуђују српски народ за оно што није починио. Наша скупштина је морала да реагује и мислим да је ово прави потез - рекао је Грујичић.
Скупштина Општине Сребреница никада није усвојила никакав документ поводом геноцида у Сребреници који се над бошњачким становништвом догодио јула 1995. године - догађаја који је потврђен пресудама међународних судских институција у најмање три случаја: правоснажним пресудама политичким и војним лидерима босанских Срба Радовану Караџићу и Ратку Младићу, као и у пресуди Међународног суда правде у Хагу из 2007. донетом по тужби Босне и Херцеговине против Савезне Републике Југославије (СРЈ).
Србија тада није проглашена кривом за геноцид, али према мишљењу суда није спречила и казнила злочин геноцида у вези са догађајима у Сребреници јула 1995. Истом пресудом. Директним извршиоцима геноцида означени су војска и полиција Републике Српске (РС).
Уочи усвајања Резолуције, одборници из реда бошњачког народа (шест одборника) су напустили седницу.
- Чин усвајања Резолуције нам говори да се увек може вршити политичко насиље српске већине над бошњачком. Ми имамо са њима потписан коалициони споразум о разумевању, али су Срби данас показали колико су Бошњаци поштовани унутар ове локалне заједнице. Овим смо добили доказ да је потписивање коалиционог споразума нарушено и само се дестабилизира ситуација у Сребреници - рекао је Ћамил Дураковић, председник Скупштине општине Сребреница.
Резолуција је усвојена девет дана уочи обележавања 26 година од геноцида у Сребреници.