"ПАД УВОЗА, НЕМА ИНВЕСТИЦИЈА, ЗАТВОРИЋЕ СЕ ГРАНИЦЕ" БиХ није набавила вакцине, економиста објашњава последице
Економиста Аћимовић упозорава да БиХ чека застрашујући сценарио уколико не почне са вакцинацијом
Након што је објавељено да је Ковакс дгодио прву малу, и онако закаснелу, доставу вакцина за БиХ постало је јасно да ће се тај процес код отегнути скоро у недоглед, посебно јер БиХ не треба 50 хиљада вакцина него пет милиона.
ЈУЖНОАФРИЧКИ СОЈ НА ВРАТИМА БАЛКАНА: Лекар се вратио из Намибије и није му било добро, одмах послат у карантин!
ХАОС У СКОПЉУ: Албанци осуђени на доживотну због тероризма, у протестима повређено седам полицајаца (ВИДЕО)
ПОЗНАТО КАД ЋЕ ФАЈЗЕР СТИЋИ У БИХ: Председник СЗО позвао Додика и открио зашто је дошло до застоја
Пословни људи већ одавно се држе за главу, а након ових вести ухватила их је права паника. Шта ће бити с економијом, хоће ли остати иза граничних рампи које су намењене за "неимунизиране", шта ће бити с туристичком сезоном... Само су нека од питања.
Након што је Босна и Херцеговина изгубила од пре пар дана место на повлаштеној листи увозника у Америку, проблеми ће се све више појачавати и с европским земљама, сматра економски аналитичар Драшко Аћимовић.
- Пад извоза, а посебно пад увоза репроматеријала важних за привреднике је знак да ће криза се продубљивати за земље које нису зауставиле или ставиле под контролу пандемију. БиХ није имала скоро никакве стране инвестиције последњих неколико година, а сада су стране инвестиције постале ниво 'statističke грешке'. Без имунизације неће доћи нико од страних инвеститора, нећемо моћи извозити јер ће извоз бити отежан за земље које ће бити црвена зона - неимунизиране - каже за Аћимовић.
Домаћи привредници који раде за стране компаније мораће рачунати да ће те компаније пребацити у друге земље своје активности, наговештава он.
- Запослени у приватном сектору, од ког живе сви у јавном, ће се и даље разболевати што ће посебно у земљи чији БДП чини 72,8 посто микро предузећа до девет запослених довести до потпуног краха. Границе ће се затворити, све ће поскупити - предвиђа Аћимовић.
Он каже како је упозоравао на ово све месецима пре него се десило, а посебно апеловао да се подели нафта из резерви и да се купе максималне количине у моменту када је цена нафте била 0,00 долара (20.4.2020. године) - сада је 60 долара.
- БиХ је тада добила кредите и могла је тим новцима и направити огромне резерве нафте и купити вакцине, а не поделити паре кроз 'надуване тендере', куповине службених аутомобила, тепиха, слика припадницима повлаштене политичке група. Ситуација се може спасити само хитним увођењем реда у правосуђе, хапшењем великог броја криминализираних и корумпираних политичара, преузимањем власти од стране експертских тимова и брзим реакцијама у здравству на државном нивоу - закључио је он.
Након пролонгирања доставе од Ковакса, а све због ставова компаније Фајзер, власт у БиХ кренула је у вербални рат с овом компанијом.