ЗАСТРАШУЈУЋИ БРОЈЕВИ ГОВОРЕ СВЕ: Познато колико је тачно објеката оштећено у земљотресу на Банији
Према процени хрватског статичара, оштећено је око 30.000 објеката иако је стигло око 41.000 пријава
Хрватски статичар Јосип Аталић каже да ће за викенд ће, према пријављеном, око 150-200 статичара радити на прегледу оштећених објеката на подручју Сисачко-мославачке жупаније коју је 29.12. погодио разоран земљотрес јачине 6.2 по Рихтеру.
БОСНА ДОБИЛА ПАЦКЕ ЗБОГ МИГРАНАТА: Шуга и корона владају кампом Липа?
ЗЕМЉОТРЕС ЈАЧЕГ ИНТЕЗИТЕТА ТОКОМ НОЋИ ЗАТРЕСАО ПЕТРИЊУ: Хрватска нема више мирног сна
"ТРАЖИМО ДА НАМ ПОСТАВЕ ТОИ-ТОИ У ДВОРИШТУ, АЛИ УЗАЛУД" Породица од 16 ЧЛАНОВА после потреза живи у камперу
- 200 људи стигне да прегледа 600-700 зграда - каже Аталић и поручује да је у прегледима у Загребу 700 био рекорд у једном дану.
- На самом почетку било је око 400 људи, а радили смо око 2000 процена. Распоредили смо некако људе. То је психички јако напоран посао. То можете да радите пет дана и онда се морате да одморите. Покушавамо да одморимо људе јер људи на терену постају све нервознији - рекао је Аталић и казао како очекује да ће 150-200 статичара бити присутно на недељној бази.
- Три недеље је један оптимистичан рок да све прегледамо - каже.
Како појашњава, првенствено излазе на основу пријаве грађана.
- Они су могли да пријаве три степена оштећења. Ми смо означили она највећа оштећења на зградама. Статичари прво обилазе те тачке па онда све остале. Нама је првенствено фокус на безбедности - казао је Аталић.
Истиче како је један од проблема неразумевање грађана.
- Грађани не разликују преглед статичара и процену штете - рекао је.
Досад је пристигло 41.000 пријава али неке пријаве су дупле и неке се односе на Град Загреб па Аталић сматра како је реална бројка око 30.000 пријава.
- Нестручне обнове имате и дан данас. Увек ће бити оних бољих и оних мање добрих. Оно што смо ми приметили од почетка, оне зграде које су биле са серклажама, оне су добро прошле. Оне које су уређиване на принципу ‘уради сам’ су лоше прошле - објашњава.
Основни им је циљ, поручује Аталић, да све стигну да ураде што се тиче првог прегледа.