ПАНИКА У КОМШИЛУКУ! Језива ОПАСНОСТ се шири регионом - супстанца 100 пута јача од морфијума убила двоје у Словенији!
Великом брзином ширир се по Европи
У Словенији су забележена два случаја предозирања фентанилом, тзв. зомби дрогом, која је преплавила САД, а великом брзином шири се и Европом. Ова дрога је изразито јак опијат, који се лако шири по црном тржишту, а због ње су сви словеначки суседи постали веома забринути.
МЛАДИЋ (22) УБИЈЕН НОЖЕМ У СПЛИТУ: Тројица на једног, зверски су га изболи НАСМРТ!
ДАНИМА ЗВАО ПОЛИЦИЈУ И ПРЕТИО ПОЛИТИЧАРИМА: На крају га хоспитализовали
УМРО ЈЕР СЕ НИКО НИЈЕ ЈАВЉАО НА ТЕЛЕФОН ХИТНЕ?! Језива судбина човека из Хрватске, огласило се и Министарство здравља
Реч је о јавности познатом опијату под називом зомби дрога која је преплавила САД и од чијег разорног деловања у тој земљи умире отприлике 100.000 зависника годишње.
Фентанил је на улице изашао из здравствених установа где се легално користи приликом ублажавања болова код пацијената с одмаклим стадијумима малигних болести. По свом деловању је сличан морфијуму, али је отприлике сто пута јачи - управо то је разлог што га највише користе хероински зависници.
Посебно забрињавајуће јесте то што и једна конзумација од особе може учинити озбиљног зависника, а сасвим мала количина може довести до престанка рада срца. Довољно је да одређени број особа интернетом наручи фентанил који ће због нестручног руковања, посебно код деце и малолетника, удисањем прашине из отворене поштанске коверте довести до тровања и смрти услед застоја рада плућа, упозоравају стручњаци.
Дилери су у њему препознали предност над осталим такозваним тешким дрогама у томе што га се може произвести у импровизираним лабораторијима, односно није га потребно увозити као хероин из Авганистана.
Осим тога, има снажније деловање од хероина, јефтинији је и лакше га се кријумчари. Неретко га дилери шаљу својим муштеријама путем поште, односно у писмима. Све наведено задаје огромне главобоље полицији која се у САД, али и шире бави сузбијањем трговине опијатима.
Хрватска се до сада успешно одупирала његовој појави међу домаћим дилерима и зависницима. Према подацима МУП-а, до сада је у четири случаја идентификована присутност фентанила или његових деривата.
Случајеви његове куповине путем друштвених мрежа, такозваног дарк weba или илегалне производње до сада нису евидентирани у Хрватској ни Србији. Предозирања фентанилом такође нису забележена у Хрватској, али то не значи да се његову претњу треба узети олако, истичу из хрватског МУП-а.
На подручју Европске уније у 2021. години забележено је 137 смртних случајева изазваног предозирањем зомби дрогом. Немачка је с 88 смртних исхода исте године далеко предњачила пред осталим државама ЕУ.
У суседној Словенији забележена су два случаја конзумирања с фаталним последицама, подаци су HZZO-a.
Српско министарство здравља у децембру 2023. јавност обавестило да у Србији нема регистрованог смртног случаја изазваног фентанилом.
(Србија Данас/Телеграф /С.Ж.)