Ердоган упозорава: Улазак Израела у регион угрожава све нас и ствара додатне тензије, мораћемо...
Турска је осудила Израел након што је саопштио да има намеру да удвостручи број јеврејских насеља на окупираним Голанским висовима како би се заштитио од "потенцијалних претњи".
Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) ушле су у тампон зону између Сирије и Голанских висова почетком овог месеца, након што је влада Башара ал-Асада у Дамаску срушена од стране Хајат Тахрир ал-Шама (ХТС) и других милитантних група.
У недељу је израелски премијер Бењамин Нетањаху саопштио да је његов кабинет одобрио план за проширење јеврејске популације у незаконито окупираној области, рекавши да је то кључно за безбедност Израела.
- Наставићемо да се држимо за то, да га учинимо плодним и настанимо се у њему - рекао је Нетањаху говорећи о Голанским висовима.
Турско Министарство спољних послова изјавило је у саопштењу у понедељак да је одлука Нетањахове владе - нови корак у Израеловом циљу проширења својих граница кроз окупацију -
- Овај корак Израела представља озбиљну забринутост, заједно са уласком Израела у зону раздвајања, што је супротно Споразуму о раздвајању из 1974. године, његовим напредовањем у суседне области и ваздушним нападима у Сирији - наводи се у саопштењу.
Поред напредовања на подручју Голанских висова, ИДФ је бомбардовао аеродроме, протвавионске батерије и складишта оружја широм Сирије како би спречио да оружје падне у руке ХТС-а и других оружаних група, од којих су неке подржане од стране Турске.
- Израелове континуиране акције озбиљно подривају напоре да се донесе мир и стабилност у Сирију и додатно повећавају тензије у региону - саопштило је Турско Министарство спољних послова.
Анкара је такође позвала међународну заједницу да предузме одговарајуће мере као одговор на акције Израела и обезбеди крај незаконитих корака Нетањахове владе.
Голанска висораван, која је била део сиријске провинције Кунеитра, заузео је Израел током Шестодневног рата 1967. године и једнострано је анектирао 1981. године.
Захтев Западног Јерусалима за суверенитет над тим регионом одбијен је од стране свих чланица међународне заједнице, осим САД-а.
Вашингтон је 2019. године званично признао Голанску висораван као део суверенитета Израела, под председником Доналдом Трампом.