Од Сребренице до Сирије: Американци ОПРОБАНОМ тактиком хоће да сруше Асада
Лицемерна политика САД
Позната руска телевизијска мрежа Русија данас (Russia Today) упоредила је данашње догађаје у Сирији са догађајима у БиХ током прошлог грађанског рата.
Прочитајте и:
Након твита америчког председника о доласку "лепих и нових" ракета САД, Велика Британија и Француска су започеле напад на Сирију. Уједињене нације нису спровеле ниједну истрагу везану за хемијски напад.
Русија данас истиче да су САД увек тежиле да представе себе као чувара међународног поретка, кривећи Русију и Кину како желе да угрозе мир у свету. Међутим, чињенице указују на то да САД перманентно крше међународно право. Јучерашњи напад на Сирију је само један од примера.
Ове недеље, америчка амбасадорка при Уједињеним нацијама Ники Хејли изјавила је да САД намерава да интервенише у Сирији "са или без" одобрења УН.
Овде се свакако треба подсетити на ранија одбијања САД да се повинује одлукама УН. Џорџ Буш одбацио је мишљење УН 2003. године када је напао Ирак. Пре њега, Бил Клинтон започео је агресију на Југославију 1999. године, такође не уважавајући одлуку УН.
Године 1992. политички договор измеђ Срба, Хрвата и Муслимана у Босни се распао управо због подршке Немачке и САД факторима који су били за независност од Југолсавије. Исте године избио је крвави грађански рат.
За Била Клинтона једино решење било је бомбардовање и слање наоружања Бошњацима како би се "проблем" решио.
Следеће три године НАТО је потпуно преузео лидерску улогу у "решавању" проблема од УН. Процес решавања проблема, за Американце је започет са Сребреницом.
Савет безбедности УН је 16. априла 1993. године прогласио резолуцију 819, којом је Сребреница проглашена за "сигурну зону". Концепт "сигурне зоне" је проширен 6. маја 1993. године на градове Сарајево, Тузлу, Горажде и Бихаћ као и на село Жепа. Сва ова места била су под контролом Бошњака.
НАТО је преузео на себе контролу неба изнад Босне - наводно из хуманитарних разлога. Уследила је операција "Спречити лет" преко које су се САД директно укључиле у рат на територији БиХ.
Јула 1995. године Срби улазе у Сребреницу и Жепу. На Лондонској конференцији 21 јула исте године НАТО пакту је дато зелено светло за интервенцију.
Хрватска је започела 4. августа 1995. напад на области насељене Србима које су биле заштићене мировним уговором из 1992. године. Мировњаци УН нису учинили ништа како би се спречила катастрофа. НАТО је 30 августа исте године лансирао "Операцију Намерна сила" против Срба у Босни. Хрвати и Бошњаци започели су копнену офанзиву док им је НАТО пружао ваздушну подршку. У следеће три недеље око 400 авиона бацило је преко 1.000 бомби.
Лавров ИЗВРГАО РУГЛУ одлуку САД: Напад на Сирију заснован на објавама с друштвених мрежа - СМЕШНО
У том тренутку чинило се као "сасвим нормално" да САД, а не УН надгледа споразум у Дејтону након свих ових догађаја.
Испоставило се да САД нису хтеле да мењају опробану политику и у другим светским жаириштима која су настала управо због њиховог утицаја. Принцип интервенисања у БиХ поновљен је и у Ираку, а сада и у Сирији. Исти сценарио, овога пута са "белим шлемовима", дао је повод за напад на Сирију.