Сирија гори, сви се питају где је Асад: Џихадисти кренули ка новом циљу, аналитичари: "Ово се припремало годинама, Руси им не могу помоћи"
Иако Русија најављује слање војне помоћи сиријском председнику Башару ал-Асаду, питање је колико му у овом тренутку заиста могу помоћи, известио је Институт за проучавање рата (ISW), истраживачки центар са седиштем у Вашингтону.
ISW упозорава да је било спорадичних напада на сиријску војску у провинцијама Дараа и Суваида, на самом југу земље, што указује да би напредовање побуњених џихадиста на северу и заузимање града Алепа могло да пробуди антивладине активности у другим деловима Сирије.
- Бранићемо стабилност и територијални интегритет од терориста и њихових присталица - рекао је председник Асад у суботу, који је телефоном разговарао са лидером Уједињених Арапских Емирата. Своју посету најавила је и делегација Ирана. Али заузимање Алепа за само четири дана, заједно са хаотичним повлачењем сиријске регуларне војске, разоткрило је слабост и зависност Асада од савезника попут Ирана и Русије.
Аналитичари наводе да је офанзива припремана годинама, само се чекао повољан тренутак. Пошто је Русија заокупљена Украјином, а Израел је последњих месеци у великој мери онеспособио Хезболах у Сирији ваздушним ударима, било је јасно да је стигао тај моменат.
"Опозиционе" снаге су из свог упоришта у Идлибу кренуле, како су рекли, у напад у више праваца. Након што је потврђено да се налазе у самом центру Алепа, у суботу је објављено да напредују ка Хами. Било је и извештаја да су заузели град, али су сиријске снаге то демантовале. Међутим, према информацијама са терена, изгледа да су заузели неколико насеља на путу за Хаму. Сиријска војска је признала да је морала да повуче снаге из Алепа, али је рекла да их прераспоређује како би успоставила јаку одбрамбену линију у северном Хаму.
Предвиђајући даљи ток ситуације на терену, ISW пише да ће Хезболах имати потешкоћа са пребацивањем опреме и особља за подршку влади у Сирији. Али зато би Иран могао да пошаље своје конвенционалне војне јединице или припаднике ирачких паравојних формација. Сирија је и даље приоритет за руске снаге. Питање је колико Русија сада може да се носи са Сиријом, пише ISW.
Москва има војну базу у сиријској луци Тартус, али је познато да је 2022. године, након почетка рата у Украјини, повукла системе ПВО С-300 из Сирије и пребацила их у Русију. Очекује се, такође наводи ISW, да су побуњеници већ запленили вредну опрему сиријских регуларних снага, која је заостала у брзом и хаотичном повлачењу са севера.
Напад џихадиста, које предводи Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС), главна је претња Асаду у последњих неколико година. Наиме, линије фронта у сиријском грађанском рату дуго су мировале и није се очекивало да ће се овај фронт пробудити. Североисток земље држе Курди, а тамо су стационирани амерички војници. Северозапад држи известан број паравојних формација, а ту је присутна и турска војска, која представља тампон зону према деловима Турске у којима живи већинско курдско становништво, које се залаже за стварање Курдистана.
САД су након покретања офанзиве саопштиле да немају никакве везе са актуелним догађајима у Сирији и да их помно прате. Амерички портпарол је рекао да је "зависност Сирије од Русије и Ирана", заједно са одбијањем да спроведе мировни план Савета безбедности УН из 2015, "створио услове за тренутну ситуацију у земљи".
Док се настављају брзе позадинске консултације и дипломатске активности, саопштено је да је руски министар спољних послова Сергеј Лавров имао телефонски разговор са својим турским колегом Хаканом Фиданом. Лавров је контактирао и иранског министра спољних послова Абаса Araghičija, који је најавио долазак у Дамаск у недељу и понедељак.
Медији спекулишу о томе где се налази сам Башар ал-Асад, који је председник Сирије већ 24 године. Наиме, он је прошле недеље посетио Москву, а није познато да ли се вратио у земљу.
Фотографије које долазе из већ ратом разорене Сирије показују путеве који воде из Алепа закрчене аутомобилима и димом који се диже изнад града. Руски авиони, заједно са савезничким сиријским авионима, извели су у суботу и недељу ујутро ваздушне ударе на провинцију Идлиб и нове позиције опозиције.
Србија Данас/Јутарњи лист