ШВЕРЦ КОМЕРЦ ЦВЕТА У СИРИЈИ: Америчкој војсци нафта више није у фокусу, конвоји сада превозе нешто друго
Све више америчких камиона прелази из Сирије у Ирак
Четрнаест камиона илегално су прокијумчарили пшеницу из два силоса у провинцији Хасака, из Сирије у Ирак користећи гранични прелаз ал-Валид, известила је Сиријска арапска новинска агенција позивајући се на локалне изворе.
НАПАДНУТ АМЕРИЧКИ ЗАТВОР: Пуцњи одзвањали Хасаком, борба почела у рану зору
РАФИНЕРИЈУ НАФТЕ У ХОМСУ ЗАХВАТИО ПОЖАР: Сви посумњали на диверзију, а онда је откривен "кривац" (ФОТО)
Према новинској агенцији, пшеница је узета из силоса у градовима Тал Алу и Ијарубија, познатих као главне локалне резерве хране. САНА је крађу приписала "америчким окупационим снагама", термином који се често користи за означавање америчких трупа или њихових савезника у виду Сиријских демократских снага.
Последњи инцидент уследио је после извештаја од прошле недеље о томе да је 12 возила са пшеницом прешло у Ирак преко граничног прелаза Семалка и још један догађај 28. марта у коме је неких 38 камиона натоварених пшеницом у Ирак послато преко прелаза ал-Валид. Преко Семалке је исте недеље прошверцовано још осамнаест камиона жита.
Локални медији известили су о великом порасту кријумчарења прехрамбених производа од јануара, при чему се одустало од раније проверене тактике паљења усева хране како би се спречила њихова берба.
Све већи притисак на залихе хране у земљи долази док САД и њихови курдски савезници настављају да заузимају чак 90 посто сиријских региона за производњу нафте. Сирија никада није била велика нафтна сила пре 2011. године, али залихе које је имала биле су довољне за осигурање енергетске независности и за остваривање скромног прихода од земље извозом. Сирији су очајнички потребни извори прихода како би поправила процењену штету од око 400 милијарди долара проузроковану грађанским сукобом подржаним од стране иностранства, али америчко-европске санкције, у комбинацији са окупацијом главних нафтних поља Арапске Републике отежавају обнову.
Пре рата, Сирија је уживала самосталност у производњи пшенице. Данас је земља у великој мери зависна од увоза, а Русија је њен примарни извор. Русија је 2020. године донирала 100.000 тона пшенице Сирији у виду хуманитарне помоћи.
Више вести о Сирији, Либији, Јемену и Ираку, прочитајте ОВДЕ.