Техеран спреман да пошаље помоћ Сирији: Распоредићемо наше трупе ако Дамаск то тражи
Понуда Техерана Дамаску долази усред офанзиве џихадиста на владине снаге.
Техеран би размотрио потпуно распоређивање војске у помоћ Сирији ако влада у Дамаску то затражи, рекао је ирански министар спољних послова Абас Арагчи.
Коментари су дошли током интервјуа који је Арагчи дао катару Ал-Араби Ал-Јадеед на повратку из Турске у понедељак увече.
- Ако сиријска влада затражи од Ирана да пошаље трупе у Сирију, ми ћемо размотрити захтев - рекао је Арагчи.
- Техеран припрема низ корака за смиривање ситуације у Сирији и проналажење прилике да представи иницијативу за трајно решење - додао је он.
Милитанти огранка Ал Каиде Хајат Тахрир-ал-Шам (ХТС) и других исламистичких група покренули су прошле недеље велику офанзиву из провинције Идлиб ка Алепу, Хами и Хомсу. Идлиб је под заштитом Турске од прекида ватре договореног са Русијом 2020. године.
Ширење ових терористичких група може више штетити суседним земљама Сирије као што су Ирак, Јордан и Турска него Иран - рекао је Арагчи за катарски лист.
Техеран је вољан да се „консултује и води дијалог“ са Анкаром како би премостио њихове разлике, приметио је Арагчи, али је рекао да Иран захтева повлачење турских трупа из Сирије пре него што дође до било каквог састанка њихових председника. Према речима иранског министра спољних послова, ово је „разуман“ захтев.
Иран је забринут због колапса процеса из Астане у Сирији, јер за њега не постоји лака алтернатива - каже Арагчи.
Ово је била референца на споразум потписан 2017. године у главном граду Казахстана, у којем су се владе у Дамаску, Анкари, Техерану и Москви обавезале да ће радити на мирном решавању сиријског сукоба.
Арагчи је такође рекао да намерава да посети Москву како би разговарао о ситуацији у Сирији. Турски председник Реџеп Тајип Ердоган рекао је да Анкара подржава „територијални интегритет и национално јединство Сирије“, али да је за окончање сукоба потребан „консензус у складу са легитимним захтевима сиријског народа“.
Његов министар спољних послова Хакан Фидан рекао је у понедељак да су непријатељства настављена јер је Дамаск игнорисао „легитимне захтеве опозиције“.
У међувремену, Русија је поновила подршку сиријском председнику Башару Асаду и влади у Дамаску. Руске експедиционе снаге, распоређене у Сирији 2015. године да помогну Дамаску у борби против терориста Исламске државе (ИС, такође познате као ИСИС), извеле су серију ваздушних напада на џихадисте који су нападали у знак подршке сиријској војсци.