Дачић: Србија је посвећена дијалогу, инсистира на ЗСО
Министар спољних послова Ивица Дачић истакао је данас на седници Савета безбедности о Косову да је Србија посвећена дијалогу Београда и Приштине и да инсистира на формирању Заједнице српских општина, којој, како је навео, није дат адекаватан значај у извештају генералног секретара УН.
Дачић је поновио да Србија неће признати једнострано проглашену независност Косова и позвао земље које то нису учиниле да остану при свом ставу, док је земље које су признале Косово подсетио да је КиМ део територије Србије у складу са резолуцијом 1244 СБ УН.
СТЕФАНОВИЋ ПОРУЧИО: Волео бих да видим реакцију ЕУ на Милановићеве изјаве!
- Имајте на уму да је подршка међународне заједнице кључна за успех дијалога Београда и Приштине. Свака могућа промена става држава које нису признале једнострано проглашену независност Косова би негативно утицала на даљи конструктиван приступ страна у дијалогу и на имплементацију до сада постигнутих договора. То је оно што тражимо - рекао је шеф српске дипломатије.
ЗСО искоришћена за политичке уцене
Дачић је критиковао делове извештаја који се односе на формирање Заједнице српских општина (ЗСО), повратак и положај српске и других мањинских заједница, рекавши да ти проблеми нису представљени на адекватан начин. Он је подсетио да је постизање Бриселског споразума имало за циљ институционалну заштиту српске заједнице на КиМ кроз ЗСО, чиме би се она суштински надовезала на резолуцију 1244.
- Уместо да њено формирање буде централно питање које је морало бити спроведено што хитније, она је постала предмет политичких уцена - рекао је Дачић.
Он је указао да су из извештаја УН и овог пута изостављене референце које се односе на положај српске и других заједница јужно од Ибра, где живи већина Срба, и нагласио да нису и не могу бити сви проблеми везани искључиво за подручје северно од Ибра.
О тероризму
Он се осврнуо и на питање тероризма, напомињући да је безбедност на Косову и Метохији увек била нестабилна.
- Радикализација политичке климе и погоршање безбедносне ситуације услед јачања политичког и верског екстремизма само су појачали ту нестабилност. И извештај пред нама садржи референце о борцима ИС пореклом са Косова и Метохије. Косовски Албанци су процентуално, у односу на број популације, најзаступљенији у редовима ове терористичке организације. О забрињавајућим последицама оваквог стања сувишно је и говорити - рекао је он.
- Начин на који се у извештају помиње концепутални документ приштинских власти који се тиче повратка, ствара лажну слику да се у Приштини на плану повратка нешто озбиљно ради, али досадашња искуства дају основа за оправдану сумњу у том погледу - додао је Дачић.
Недопустиво уништавање српских објекта
Спајање одељка о владавини права са људским правима у структури Извештаја учинило је да са радара потпуно нестане аспекат људских права припадника мањинских заједница, нагласио је шеф српске дипломатије. Он је додао да је од административних и правних препрека до одсуства безбедности, питање повратка је нераскидиво повезано и са питањем правно имовинских споразума.
- И овом приликом истичем поразну чињеницу да је одрживи повратак остварило тек око 4.000 лица - рекао је Дачић, оценивши да је остварени повратак "заједнички неуспех" свих актера укључених у ово питање. Недопустиви су и бројни случајеви напада и уништавања српских објекта, истакао је он.
НИКОЛИЋ ПОВОДОМ МИЛАНОВИЋЕВИХ ОПАСКИ: Не знам шта је прави мотив његове изјаве осим КАМПАЊЕ!
Извештај, како је упозорио, само у једној реченици наводи да је забележено 86 инцидента напада на припаднике српске заједнице, а изостаје приказ инситутиционалног реаговања, тужилаштва, полиције и правосудних органа.
- Крајња и најопаснија последица оваквог приступа је навикавање свих, укључујући међународну заједницу, на фактичку некажњивост за кривична дела почињена против Срба и других неалбанаца - навео је Дачић.