Биле су жртве СПАСАВАЊА ЧАСТИ породице: ВИРЏИНЕ, феномен, казна или привилегија? (ВИДЕО)
У неким деловима Балкана се вековима неговала једна врло необична традиција , а то је да породица која има само женску децу, најстарије или најмлађе женско дете одреди да буде мушко, како се лоза не би угасила.
Такве жене називали су вирџинама, оне су биле жртве спасавања части породице, одевале су се искључиво у мушку одећу, биле су кратко ошишане, обрађивале су земљу, а чак им је било допуштено да пију и пуше, док је њихову реч породица морала поштовати, јер су биле равноправне са мушкарцима.
Како у животу све има своју цену, иако су вирџине имале већу слободу, наслеђивале имања, морале су се одрећи права на љубав, децу, породицу и остати заклете девице до краја живота. Оваква традиција неговала се углавном у Херцеговини, неким деловима Далмације, северном делу Црне Горе, на Косову и Метохији, док се у Албанији чак и данас може наћи понека вирџина која се верно држи вековне традиције.
ДА ЛИ ЗНАТЕ ЗБОГ ЧЕГА НЕМАЧКУ ТАКО ЗОВЕМО? Почело је још од старих Словена!
Совјетски лидер волео је да ЉУБИ МУШКАРЦЕ У УСТА: Кастро га је шмекерски избегао, а ТИТО ЈЕ НАДРЉАО! (ВИДЕО)
Све тајне београдског "ПОБЕДНИКА": ДА ЛИ ЗНАТЕ КОЈЕ ИМЕ ЈЕ СПОМЕНИК ПРВОБИТНО НОСИО? Први МЕГАФОН га је најавио (ВИДЕО)
Према историјским записима, феномен вирџине се први пут појављује у 18. веку, иако се неки научници не слажу са тим. Наиме, неки од њих тврде да порекло ове појаве сеже чак до праисторије, док други тврде да је у питању нововековни феномен. Чувени лекар Милан Јовановић Батут проучавао је феномен вирџина, а као пример узео је најпознатију вирџину Микаша Караџића из Црне Горе, за кога су често говорили да је "чудо у свет".
Иако овакав вид живота делује више као казна, а не привилегија, у неким местима где су породице биле изузетно конзервативних схватања што је подразумевало да жене не смеју да раде, излазе саме из куће и томе слично, што се најчешће дешавало у Албанији, неке жене су својом вољом постале вирџине како би имале слободнији живот и скинуле окове живота у сенци.
Последња црногорска вирџина била је пореклом из једног села надомак Шавника, где је након смрти сестре провела последњих неколико година свог живота у једном старачком дому. Била је најмлађе дете у породици, одрастала је са пет сестара и два брата, а како су њена браћа умрла још док су били деца, Стана је била одређена да постане мушко и настави лозу. Кажу да је целог живота мрзела што се родила као женско и да никада није зажалила што је баш она одређена да буде глава породице. Напротив, доживљавала је то као велику привилегију. Достојанствено је чувала образ фамилије до последњег дана, бринула је о сестрама које су је поштовале као брата и главу породице, радила је све мушке послове, одлазила у кафану, а отац је научио чак и да пуца. Са само пет година почела је да пуши, док је прве послове у пољу радила већ у седмој години.
Први "ЦРВЕНИ ФЕЊЕРИ" засијали на Дорћолу: Овде су се налазили БОРДЕЛИ старог Београда! (ФОТО)
Део националног идентитета: СРПСКО КОЛО - игра живота и смрти! КРУГ као симбол САВРШЕНСТВА (ВИДЕО)
ШТА ЈЕ АРКАН РЕКАО О ХРВАТИМА ПОСЛЕ ТУЧЕ НА МАКСИМИРУ: Енглески новинар открио потпуно непознат детаљ!
"ПОГИБЕ МИ СИН НА МОЈЕ ОЧИ!" Фотографија сина Чича Драже како прима причест пред последњу битку и срцепарајуће речи оца
РУСИ КОЈИ СУ КРВАРИЛИ ЗА СРБИЈУ: Заборављена битка у којој се одлучивало о ОПСТАНКУ НАШЕГ НАРОДА (ФОТО/ВИДЕО)